Çip krizi gelecek çeyreğe kadar sürebilir

Dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, birçok bölümü olumsuz etkileyen ve üretimi durma noktasına getiren …

Dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, birçok bölümü olumsuz etkileyen ve üretimi durma noktasına getiren çip krizinin gelecek çeyrekte azalmaya başlayabileceğini belirtti

Dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) global çapta yaşanan çip krizinin de tesiriyle bu yıl için gelir varsayımlarını yükseltti. Şirket, GM’den Nissan’a, Volkswagen’den Ford’a kadar otomotiv devlerinin üretime orta vermesine neden olan çip krizinin ise azalacağını bildirdi.

Lakin CEO C.C. Wei, bir telekonferansta analistlere krizin muhtemelen 2021 yılı boyunca ve gelecek yıl da devam edebileceğini söz etti.

Bu yılın birinci çeyreğinde şirketin net kârı yüzde 19 artışla 139.7 milyar Tayvan doları (4.9 milyar dolar) oldu. Beklenti 136.2 milyar Tayvan dolarıydı. Gelirleri ise bu devirde yüzde 17 artarak 362.4 TD oldu. Şirket gelecek 3 yılda 100 milyar dolarlık yatırım yapacağını bildirdi.

Yılın ikinci çeyreğinde satışların 13.2 milyar dolara ulaşabileceği belirtildi. Analistlerin beklentisi 12.8 milyar dolardı.

Apple’ın iPhone’larından akıllı televizyonlara ve arabalara kadar birçok bölümde kullanılan çiplere pandemi periyodunda artan talep Tayvanlı şirketi odak noktası haline getirmişti. TMSC payları geçen sene ikiye katladı. Şirket bugün ise kâr sayıları açıklanmadan evvel yüzde 1.1 yükseldi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cip-krizi-gelecek-ceyrege-kadar-surebilir-2278520

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (11.02.2021)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildirimler... YASAMA KISMIKANUN7268 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile ...