Çinli yetkilinin açıklamaları ‘Çin aşıları’ tartışması başlattı

Çin’de aşı konusunda bir numaralı yetkilinin Çin aşılarının etkililiği konusundaki açıklamalarının akabinde Sinovac aşısına ait hafta sonu …

Çin’de aşı konusunda bir numaralı yetkilinin Çin aşılarının etkililiği konusundaki açıklamalarının akabinde Sinovac aşısına ait hafta sonu yayımlanan yeni araştırma da aşının etkililiğiyle ilgili soru işaretleri yarattı

Çin kamuoyunda koronavirüse karşı geliştirilen Çin aşılarının etkililiği konusu gündeme oturdu.

Bloomberg’in haberine nazaran hafta sonu yayımlanan Brezilya’daki Sinovac aşısının son test sürecinin ayrıntılarını içeren araştırma, geçen yıl ortaya konulan aşının etkililiğinin yüzde 50’nin biraz üzerinde olduğu istikametindeki bulguları doğruladı. Yüzde 50’lik tesirlilik düzeyi önde gelen ilaç regülatörleri tarafından aşılar için taban tesirlilik düzeyi olarak biliniyor.

Başka Çin aşılarına ait tesirlilik oranları yüzde 66 ile yüzde 79 ortasında açıklanmıştı.

Çinli uzmanın açıklamaları sansürlendi

Çin’de bulaşıcı hastalıklar konusundaki bir numaralı uzmanın Çin menşeli Kovid-19 aşılarına ait yorumları bu aşıların aktifliğine yönelik yeni tartışmanın fitilini yakan öge oldu.

Çin Bulaşıcı Hastalıklar ve Denetim Merkezi Lideri George Fu Gao, The Paper gazetesine yaptığı açıklamada Çin aşılarının “düşük müdafaa oranlarına karşı bir şeyler yapılması gerektiğini” söyledi. Gao farklı aşı kombinasyonları ve doz sayısının artırılması üzere formüllerle aktiflik artışı sağlamanın kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kelamları toplumsal medyada yayılan ve daha sonra sansüre uğrayan Gao daha sonra Küresel Times’a kelamlarının yanlış anlaşıldığını, yalnızca aşıların tesirliliğini artıracak yollara dikkat çekmek istediğini söyledi.

Türkiye’de yüzde 83,5 tesirlilik oranına ulaşılmıştı

Çin aşılarından Sinovac aşısı Brezilya’da yüzde 50’nin biraz üzerinde tesirlilik oranı sağlamıştı. Tıpkı aşının Türkiye’deki 10 binden fazla kişinin katıldığı deneyinde ise yüzde 83,5 tesirlilik oranına ulaşılmıştı.

Hacettepe Üniversitesi’nin açıkladığı Faz-3 sonuçları aşının tesirlilik oranının yüzde 83,5; hastaneye yatışı engelleme oranının da yüzde 100 olduğunu göstermişti. Ayrıyeten çalışmalara katılan şahıslarda vefat olmadığı bildirilmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cinli-yetkilinin-aciklamalari-cin-asilari-tartismasini-baslatti-2278269

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler