Çinli telekom şirketlerinden New York borsasına “kotasyon” başvurusu

New York borsasının yaklaşık bir hafta evvel kottan çıkarma kararı aldığı Çinli telekom şirketleri yine kıymetlendirme yapılması için müracaatta …

New York borsasının yaklaşık bir hafta evvel kottan çıkarma kararı aldığı Çinli telekom şirketleri yine kıymetlendirme yapılması için müracaatta bulundu

Çin’li üç büyük telekom şirketi, kottan çıkarma kararının yine kıymetlendirilmesi için New York Borsasına (NYSE) müracaat yaptı.

NYSE, eski ABD Lideri Donald Trump’ın kararnamesinden kaynaklı atılımını açıkladıktan sonra geri adım atmış, daha sonra tekrar karar değiştirmişti. Haber akışıyla birlikte üç şirketin pay senetlerinde sert çalkantılar yaşandı. Ayrıyeten birtakım global pay endeksleri de kelam konusu şirketlerin paylarını listelerinden çıkardı.

China Mobile Ltd., China Unicom Hong Kong Ltd. ve China Telecom Corp. ayrıyeten süreç gördüğü Hong Kong’da da bir müracaat yaptı.

Üç şirket NYSE müracaatına değinerek, süreçlerin kıymetlendirme müddetinde en azından 25 iş günü askıya alınmasını talep etti.

NYSE ise bahisle ilgili açıklamalarında, ABD tarafından Çin ordusu ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle yatırım yapılması yasaklanan şirketlere ait Trump tarafından yayınlanan başkanlık kararnamesine ahenk sağladığının altını çizmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cinli-telekom-sirketlerinden-new-york-borsasina-kotasyon-basvurusu-2273004

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler