Çin’in keşif aracı “Tienvın-1” Mars’ın yörüngesine girdi

Çin’in keşif aracı “Tienvin-1”, dünyadan ayrılışından yaklaşık 7 ay sonra Mars’ın yörüngesine giriş yaptı Çin Ulusal Uzay Yönetiminden yapılan …

Çin’in keşif aracı “Tienvin-1”, dünyadan ayrılışından yaklaşık 7 ay sonra Mars’ın yörüngesine giriş yaptı

Çin Ulusal Uzay Yönetiminden yapılan açıklamaya nazaran, “Tienvın-1” Mars’a yaklaşmasının akabinde suratını düşürerek, Mars’ın yüzeyinden yaklaşık 400 kilometre uzaklıktaki bir yörüngeye girdi.

Mars’ın yer çekim alanına ulaşan keşif aracı, bu basamakta çeşitli yörünge düzeltme hareketleri gerçekleştirerek mayıs yahut haziranda gezegene iniş yapmak için uygun bölge bulacak.

Tienvın-1’de “yörünge modülü”, “Mars’a iniş modülü” ve “yüzey aracı” bulunuyor.

Keşif aracıyla irtibat, ülkenin kuzeyindeki Tiencin kentindeki bir radyo teleskop üzerinden yaklaşık 10 dakikalık gecikmeyle sağlanıyor.

– “Tienvın-1” 202 günlük uçuş gerçekleştirdi

Dünyadan 23 Temmuz 2020’de ayrılan “Tienvın-1” 202 günlük uçuş gerçekleştirdi. Bu müddette 4 defa yörünge düzeltmesi yapan araç, 475 milyon kilometre uzaklık kat etti.

Çince “göklerdeki hakikati aramak” manasına gelen “Tienvın” misyonu, ismini milattan evvel 4. yüzyılda yaşamış Çinli şair Çu Yuen’in dizelerinden alıyor.

Çin, son yıllarda Ay ve Mars keşif vazifeleri, uydu teknolojisi ve beşerli uzay seferlerine yönelik savlı adımlarıyla ABD ve Rusya’nın öncülük ettiği uzay yarışında yeni güç olarak ortaya çıkıyor.

Son 20 yılda ürettiği uydu, roket, mekik, keşif araçları ve öteki donanımlar ile kendine kâfi uzay programı geliştirme konusunda önemli uzaklık kaydeden Çin, Ay keşif programı kapsamında Çang-ı misyonları yürütüyor, uzay istasyonu kurma planı kapsamında da çalışmalarda bulunuyor.

Çin’in en son Ay’a gönderdiği “Çang’ı-5” Dünyanın uydusundan örnekler toplayarak, 17 Aralık 2020’de Dünyaya dönmüştü. Çin, bu keşif vazifesini muvaffakiyetle tamamlayarak, Ay’dan örnekler toplayan üçüncü ülke olmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-in-kesif-araci-tienvin-1-mars-in-yorungesine-girdi-2274387

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler