“Çin’in dijital yuan’la doları tahtından etme gayesi yok”

Kendi dijital para ünitesini geliştirme hazırlığındaki Çin, dijital yuan’ın global rezerv para ünitesi olarak doları tahtından edeceği …

Kendi dijital para ünitesini geliştirme hazırlığındaki Çin, dijital yuan’ın global rezerv para ünitesi olarak doları tahtından edeceği kaygılarını gidermeye çalışıyor.

Çin’in geliştirme kademesinde olduğu dijital yuanın dünyanın rezerv para ünitesi olan doları tahtından edeceği tasası gündemde..

Çin Merkez Bankası Lider Yardımcısı Li Bo dün bir forumda yaptığı konuşmada dijital yuanla doları tahtından etmeyi hedeflemediklerini bildirdi. Li, e-yuan’ın şimdilik yalnızca iç pazarda kullanılmasının amaçlandığını, uzun vadede ise hudut ötesi kullanım da olabileceğini söyledi.

Çin Merkez Bankası ülke çapında çeşitli pilot programlarda ‘dijital yuan’ı test etme kademesinde. Banka, dijital parayı 11 kentte test etmeye başladı.

Geçen hafta ABD’de Biden hükümetinin Çin’in dijital yuan konusundaki adımlarını mercek altına aldığı belirtildi.

Çin Merkez Bankası 2014’ten bu yana dijital para ünitesi çalışmalarını sürdürüyor. Artan kripto para kullanımının finansal dalın işleyişini değiştireceği beklentisiyle başka merkez bankaları ve siyaset yapıcılar da bu alana daha fazla odaklanmaya başladı.

Li ayrıyeten dijital Yuan’ı 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarında kullanmayı planladıklarını açıkladı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cinin-dijital-yuanla-dolari-tahtindan-etme-hedefi-yok-2278721

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler