Çin’in Alibaba’ya rekor cezası şirketi rahatlattı

E-ticaret devi Alibaba Group, Çinli düzenleyicilerin şirkete verdiği 2.8 milyar dolarlık rekor ceza sonrası yazdığı açık mektupta düzenleyicilere …

E-ticaret devi Alibaba Group, Çinli düzenleyicilerin şirkete verdiği 2.8 milyar dolarlık rekor ceza sonrası yazdığı açık mektupta düzenleyicilere ‘teşekkür etti’

Çinli e-ticaret devi Alibaba’ya pazardaki hakimiyetini berbata kullandığı gerekçesiyle 2.8 milyar dolarlık rekor ceza kesilmesinin akabinde Alibaba Küme düzenleyicilere sıradışı bir karşılık vererek ‘teşekkür etti’.

Şirket hususa ait yazdığı bir açık mektupta ‘hükümetin sert düzenlemeleri olmasa bu büyümeyi yakalayamazdık, takviye gruplarımızın toleransı ve eleştirel nezaretleri gelişimimizde değerli rol oynadı. Bunun için de minnet ve hürmet duyuyoruz” sözlerine yer verdi.

Pekinli düzenleyiciler bu cins cezalarla ülkenin en büyük şirketlerine ve başkanlarına rekabete muhalif davranışlarının aşikâr sonuçları olacağı bildirisini veriyor.

İddialardan daha az olan 2.8 milyar dolarlık ceza, şirketin kurucusu Jack Ma’nın internet imparatorluğu üzerindeki kara bulutların dağılmasını sağladı. Ceza, Alibaba’nın 2019 yılında Çin’de elde ettiği gelirin yüzde 4’üne denk geliyor.

Alibaba payları bu sabah Hong Kong’ta yüzde 5.5 yükseldi.

Şirketin kurucu ortağı Joseph Tsai bugünkü yatırımcı toplantısında bu aksiyonların adil rekabeti sağlamak ismine alındığını ve bu mevzuyu artık geride bırakmaktan mutlu olduklarını belirtti. Tsai, düzenleyicilerin şirketin e-ticaret stratejilerinde radikal değişiklikler empoze etmeyeceğini bildirdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cinin-alibabaya-rekor-cezasi-sirketi-rahatlatti-2278271

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler