Çin’den Ant Group’a bir mahzur daha

Çin Merkez Bankası, Alipay ve WeChat üzere banka dışı ödeme sistemlerini kapsayacak yeni bir inhisar zıddı düzenleme duyurdu. Duyurulan …

Çin Merkez Bankası, Alipay ve WeChat üzere banka dışı ödeme sistemlerini kapsayacak yeni bir inhisar zıddı düzenleme duyurdu. Duyurulan düzenleme kapsamında ilgili şirketlerin pazar hisselerini düşürmesi bekleniyor.

Çin, çevrimiçi ödeme pazarındaki piyasa yoğunluğunu azaltmak için yeni düzenlemeler uygulamaya hazırlanırken Ant Group ve rakibi Tencent bu düzenlemelerden önemli formda etkilenebilir.

Çin Merkez Bankası’ndan çarşamba günü yapılan bir açıklamada, pazardaki süreçlerin yarısından fazlasını oluşturan banka dışı ödeme şirketlerinin ya da pazardaki süreçlerin üçte ikisini gerçekleştiren iki farklı şirketin inhisar tersi soruşturmalara bahis olabileceği belirtildi.

Şayet şirketlerin inhisar olduğuna karar verilirse, merkez bankaları kabineye şirketleri ayırma dahil birçok kısıtlayıcı tavsiyede bulunabilir. Ödeme lisansına sahip olan şirketlerinse operasyonlarını yeni kurallara uyumlu hale getirmek için bir yılları var.

Duyurulan yeni düzenlemeler ödeme sitemlerine karşı şimdiye kadar uygulanacak en ayrıntılı ve en güçlü tedbirler olacak.

Şu anki banka dışı ödeme sitemleri pazarının yüzde 38’ini Tencent’in WeChat’i oluştururken yüzde 55’ini Alibaba’nın Alipay’ı oluşturuyor. Şayet şirketler bir yıl içerisinde hisselerini düzenlemelere uygun düzeylere indirmezlerse bir soruşturma sürecine tabi olacaklar.

  • Çin’den Alibaba’ya soruşturma
  • Ant Group’un halka arzını şahsen Çin Devlet Lideri durdurdu
  • Çinli milyarder Ma’dan haber alınamıyor

Daha evvel ne olmuştu?

Ödeme sistemlerine karşı başlatılan soruşturmalar Ant’ın halka arzının iptaliyle başlamıştı. Şirketin halka arzının dondurulmasına şahsen Çin Devlet Lideri Şi’nin karar verdiği belirtilirken Çinli finansal teknoloji şirketinin sahibi milyarder Jack Ma Ekim ayında Şanghay’daki bir tepede, devlet düzenlemelerinin yeni teşebbüsleri tıkadığını ve büyümeyi hızlandıracak ıslahatların getirilmesi gerektiğini söylemişti. Bu konuşmanın ise Ant Group’un halka arzını engelleyen bir olaylar zincirini başlattığı düşünülüyor.

Çin Piyasa Düzenleme İdaresinin anti-tekel ofisi Aralık ayında, Alibaba, Tencent’in Çin üniteleri olan Literature ve Hive Box’ın şirket başına 500 bin yuan (76.500 dolar) ceza aldığını belirtmiş, ceza sonrasında Alibaba’nın payları Hong Kong’da yüzde 3 düşerken Tencent’in payları de yüzde 3,2 kıymet kaybetmişti.

Bundan yaklaşık 10 gün sonra ise Çin hükümeti, Alibaba’ya monopolcü uygulamalarda bulunduğu gerekçesiyle soruşturma başlatmış ve Ant Group’u üst seviye finansal düzenlemelerle ilgili bir toplantıya çağırmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-den-ant-group-a-bir-engel-daha-2272915

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Halka arzda süreç hızlandı

Doğan Şirketler Kümesi Holding A.Ş, Galata Wind'in halka arzı için Garanti Yatırım’ı, İzdemir ise İzdemir Enerji’nin halka arzı için TSKB'yi ...