Çin’den Ant Group’a 5’li revize

Çin, Ant Group’un finansal bir şirket olarak beş farklı alanda operasyonlarını revize etmesini istedi Çin Merkez Bankası’ndan yapılan bir …

Çin, Ant Group’un finansal bir şirket olarak beş farklı alanda operasyonlarını revize etmesini istedi

Çin Merkez Bankası’ndan yapılan bir açıklamaya nazaran, Ant Group, ödeme sistemleri kesimindeki haksız rekabet, kurumsal yönetişim ve büyük fon projelerindeki likidite riskleri dahil beş bahiste revizyona gidecek.

Şirketin enformasyon alanındaki inhisarını de durdurması istenirken, kümeye ilişkin para piyasası fonu Yu’e Bao’nun da küçültülmesi istendi.

Düzenleyici kurumlar tıpkı vakitte finansal dal nezaretlerini de geliştirerek, platform şirketlerinin gerçek iktisada odaklanmasını sağlayacak ve finansal risklerin önünü kesecek. Tüm finansal aktiviteler için düzenleyici kontrol ve lisanlar mecburî olacak ve düzenleyici kurumlar finansal teknoloji dalındaki özel sermayeyi desteklemek için eşit rekabet şartları oluşturacak.

Çin Merkez Bankası, Çin Banka ve Sigorta Düzenleme Kurumu ve Çin Menkl Değerler Düzenleme Kurulu öngörülen revizyonlarla ilgili 12 Nisan’da Ant Group ile buluştu.

Çin bütün bu düzenlemelerle birlikte Ant Group’un finansal bir holding olarak bir banka üzere düzenlemelere tabi olmasını hedefliyor.

Çin hükümeti, milyarder Jack Ma’nın Ant Group için planladığı halka arzı durdurarak piyasaları şaşırtmıştı. Artık Ant Group için öngörülen revizelerin ise ülkedeki finansal teknoloji kesiminde faaliyet gösteren öteki büyük oyuncular için bir kontrol çerçevesi oluşturması bekleniyor.

Düzenleyici kurumlar, Ant Group’a bu ay tekelcilikle alakalı 2,8 milyar dolar ceza kesmiş, şirket mevzuya ait yazdığı bir açık mektupta “Hükümetin sert düzenlemeleri olmasa bu büyümeyi yakalayamazdık, takviye gruplarımızın toleransı ve eleştirel nezaretleri gelişimimizde değerli rol oynadı. Bunun için de minnet ve hürmet duyuyoruz” tabirlerine yer verdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-den-ant-group-a-5-li-revize-2278300

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BES ile toplanan paralar özel sektöre kredi olarak dönebilir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceğini söyledi. Tartışma yaratan konuya muhalefet kanadından da tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Parası biten vatandaş, 'belki para koymuş da unutmuşumdur' diye yazlık ceketin cebine bakar ya, işte BES’e el koymak da onun gibi." derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, "Böyle bir işlemde devlete olan güveni ortadan kaldırırsınız." açıklamasında bulundu. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, "Yaşanan maalesef bir hayal pazarlaması." ifadelerini kullandı.