Çin’de PMI verisi toparlanmada ivme kaybını işaret ediyor

Çin’de Aralık ayı imalat PMI verisi beklenenden bir ölçü düşük geldi. Bir evvelki aya nazaran yavaşça gerileyen imalat verisi güçlü ihracattan …

Çin’de Aralık ayı imalat PMI verisi beklenenden bir ölçü düşük geldi. Bir evvelki aya nazaran yavaşça gerileyen imalat verisi güçlü ihracattan dayanak bulan ekonomik toparlanmanın sürat kestiğini gösteriyor

Çin’de Aralık ayı imalat göstergesine bakılacak olursa ihracatın tetiklediği üretim artışının akabinde ekonomik toparlanma tepeyi geride bırakarak yılın sonuna gerçek dengelenmeye başlamış olabilir.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından Perşembe günü yapılan açıklamaya nazaran resmi imalat PMI 52.1 puan ile üç yılın tepesindeki Kasım verisinden 51.9 puana geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi 52 puan idi. İnşaat ve hizmetler dalındaki faaliyetleri yansıtan imalat dışı gösterge 56.4’ten 55.7’ye geriledi.

Sayılar hala geçen aya nazaran bölümde büyüme olduğunu işaret eden eşik kıymet 50 düzeyinin üzerinde olmakla birlikte imalat endeksinde görülen gerileme Mayıs’tan bu yana aylık bazda yaşanan en sert düşüş. Bu düşüş imalat bölümündeki büyümenin sürat kestiği manasına geliyor.

TS Lombard baş Çin ekonomisti Bo Zhuang, “Bu kademeli olarak yatay seyre geçiş. İhracatın da gösterdiği üzere güçlü toparlanmada tepeyi geçtik. Bence kredi artışının tepe görmesiyle PMI da tepe görüyor olabilir.” dedi.

Yeni ihracat siparişleri alt göstergesi 51.5 puanda 51.3 puana gerileyerek Noel tatillerinden ötürü artan talebin sonrasında olağanlaştığını gösterdi.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-de-pmi-verisi-toparlanmada-ivme-kaybini-isaret-ediyor-2271732

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler