Çin paylarına yabancı girişi 4 ayın tepesinde

Yabancıların Çin payı alımı 4 ayın doruğuna ulaşırken, Shanghai ve Shenzen’de süreç gören payların bulunduğu CSI 300 Endeksi son 5 haftanın en …

Yabancıların Çin payı alımı 4 ayın doruğuna ulaşırken, Shanghai ve Shenzen’de süreç gören payların bulunduğu CSI 300 Endeksi son 5 haftanın en âlâ gününü geçirdi

Yabancı yatırımcılar, 8 Ocak’tan sonra en fazla bugün Çin payı aldı. Yabancı yatırımcılar, Hong Kong ve Çin ortasındaki irtibat sayesinde 2,5 milyar dolardan fazla pay alırken, gösterge CSI 300 Endeksi son 5 haftadaki en yeterli gününü geçirdi. ABD Hazine tahvil faizlerindeki düşüşle birlikte artan risk iştahı da bu yükselişte tesirli oldu.

Reuters’ın haberine nazaran, Çin Devlet Kurulu, Çinli şirketlerin Hong Kong ve ABD üzere yurt dışı piyasaları hedefleyen Borsanın oluşturulması için Menkul Değerler Düzenleyici Kurumu’ndan çalışma yapmasını talep etmişti.

Kaynaklara nazaran, hükümet bu yolla Apple ve Tesla üzere büyük şirketler için cazibe alanı oluşturmayı planlıyor. Görüşmelerin şimdi birinci evrede olduğu, zamanlama ve lokasyon konusunda şimdi karar alınmadığı söz edilmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-hisselerine-yabanci-yatirim-4-ayin-zirvesinde-2278820

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler