Çin Merkez Bankası’ndan bankalara ‘Kredilerde frene basın’ daveti

Çin Merkez Bankası’nın bankalara yılın geri kalanında kredi arzını kısma daveti yaptığı belirtildi 2020 yılında pandeminin ekonomik tesirleriyle …

Çin Merkez Bankası’nın bankalara yılın geri kalanında kredi arzını kısma daveti yaptığı belirtildi

2020 yılında pandeminin ekonomik tesirleriyle çaba açısından birçok ülkede gündeme gelen kredi genişlemesine ait olağanlaşma davetleri devam ediyor.

Bloomberg’in haberine nazaran Çin Merkez Bankası (PBOC) yılın birinci 2 ayında kredi büyümesinin balon riskini canlandırdığı gerekçesiyle ülkenin büyük bankalarına yılın kalan kısmında kredilerde frene basma daveti yaptı.

Bloomberg’e konuşan kaynakların aktardığına nazaran PBOC 22 Mart’ta düzenlenen bir toplantıda bankalardan 2021’deki kredi büyümesini yaklaşık olarak geçen yılla birebir düzeyde tutmalarını istedi. 2020’de bankalar yaklaşık 3 trilyon dolarlık rekor krediye imza atmıştı. 2020’de verilen bu kredilerin beşte biri direkt küçük ölçekli şirketler olmak üzere pandemi tesirlerine yönelik finansmana gitmişti.

Çin’de bankaların kredi arzını tıpkı düzeyde tutmasının yaklaşık yüzde 11’lik bir büyümeye karşılık geleceği ve bunun da 15 yılın en düşük yıllık büyüme olacağı hesaplanıyor.

Kredi büyümesi TCMB’nin de gündemine girmişti

Kredi büyümesi trendi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da dikkat çektiği bir gelişme olarak öne çıkmıştı.

TCMB Mart toplantısında faizi 200 baz puan artırırken karar metninde kredi büyümesine de dikkat çekmişti. Metinde hususla ilgili olarak şu sözler yer almıştı: “İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların hafifletilmesiyle hizmetler ve ilişkili kesimlerde iktisadi faaliyetin artması beklenmektedir. Bununla birlikte, salgının seyrine ait beklenen gelişmelere bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerindeki riskler ehemmiyetini korumaktadır.

Salgın periyodunda sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli tesirleriyle güçlü seyreden iç talebin yanı sıra ithalat fiyatlarındaki artışlar cari süreçler istikrarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Öbür taraftan, finansal şartlardaki sıkılaşmayla birlikte yavaşlayan kredi büyümesi son devirde bir ölçü yükseliş eğilimi sergilemiştir.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-merkez-bankasi-ndan-bankalara-kredilerde-frene-basin-cagrisi-2277924

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler