Çin Merkez Bankası teşvikleri ‘zamanından önce’ bitirmeyecek

Çin Merkez Bankası Lideri Yi, destekleyici para siyasetlerini vaktinden evvel sonlandırmayacaklarını söyledi Çin Merkez Bankası Lideri Yi Gang …

Çin Merkez Bankası Lideri Yi, destekleyici para siyasetlerini vaktinden evvel sonlandırmayacaklarını söyledi

Çin Merkez Bankası Lideri Yi Gang bankanın destekleyici para siyasetleri ‘zamanından önce’ sonlandırmayacağını belirtti.

Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği bir panelde konuşan Yi, borç riskinin de denetim altında tutulacağını tabir etti. Para siyasetinin ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini kaydeden Yi, yetkililerin sıkıntılı krediler üzere riskleri dikkate alarak adımlar atacağını savundu.

Yi, “para siyasetimizin önümüzdeki devirde de süreceğini düşünüyorum. Ekonomik toparlanmayı desteklemek ve riskleri önlemek ortasında hassas istikrar tutturacağız” tabirlerini kullandı. Yi bu risklerin neler olduğunu ise açıklamadı.

Yi ihracatın hala güçlü olduğunu, tüketici harcamalarının da toparlandığını belirterek iktisadın bu sene potansiyel büyümesine ulaşacağını söyledi.

Tasarruf oranlarının her yıl düştüğüne dikkat çeken Lider “Bu, tüketim kaynaklı büyüme olduğuna yönelik bir işaret” dedi. Yi, para ve maliye siyasetinin azamî istihdama odaklanacağını belirtti.

Yi, Ant Goup halka arzının problemler çözüldükçe sonra devam edebileceğini de kelamlarına ekledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-merkez-bankasi-tesvikleri-zamanindan-once-bitirmeyecek-2273352

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Cari açıkta 2020 tablosu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayına ait ödemeler istikrarı istatistiklerini açıkladı. Böylece salgının tesirli olduğu 2020 yılına ait ...