Çin Faz-1 gayesini tutturamadı

Çin 2020’de pandemi nedeniyle ABD ile ticaret amacını tutturamadı Çin, pandeminin ticarete verdiği hasar ve ABD Lideri Donald Trump hükümetiyle …

Çin 2020’de pandemi nedeniyle ABD ile ticaret amacını tutturamadı

Çin, pandeminin ticarete verdiği hasar ve ABD Lideri Donald Trump hükümetiyle olan gergin ilgiler nedeniyle geçen sene ABD ile ticaret gayesini tutturamadı.

Bloomberg hesaplamalarına nazaran Aralık sonu itibariyle Çin Washington’la Faz 1 mutabakatı kapsamında taahhüt edilenin yaklaşık yüzde 58.1’ine denk gelen 172 milyar dolar pahasında mal aldı. Çin, hedeflenenin yüzde 64.4’ü kadar tarım eseri, yüzde 60.4’ü kadar işlenmiş eser alırken güç alanında da yüzde 39’luk ithalat ile amacın altında kaldı.

Ticarette yıllık amacın altında kalması sürpriz olmazken son bilgiler, Çin’in ithalatının Aralık ayında arttığını gösteriyor.

ABD ile imzalanan Faz-1 ticaret muahedesinde Çin 2017’yi baz alarak ABD’den ithal ettiği mal ve hizmet meblağını 2021 sonuna kadar en az 200 milyar dolar artırmayı taahhüt etmişti. Mutabakatta ikinci yıla girilirken ABD’nin yeni Lideri Joe Biden’in mutabakat konusunda nasıl bir yol izleyeceği takip edilecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-2273001

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler