Çin Devlet Lideri Şi’den global ayrışma uyarısı

Çin Devlet Lideri Şi Jinping, ABD liderliğine karşı meydan okuyan yeni açıklamalarda bulunurken, global seviyede ayrışmaya yönelik gelişmelere …

Çin Devlet Lideri Şi Jinping, ABD liderliğine karşı meydan okuyan yeni açıklamalarda bulunurken, global seviyede ayrışmaya yönelik gelişmelere dikkat çekti

Çin Devlet Lideri Şi Jinping, global ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi davetinde bulunurken, ABD ve müttefiklerinin başka ülkeler üzerinde tahakkümünün engellenmesi gerektiğine işaret etti.

Asya Boao Forumu’nda konuşan Şi, milletlerarası bağlantıların müzakereler yoluyla ilerletilmesi ve dünyanın geleceğine tüm ülkelerin karar vermesi gerektiğini söyledi. Şi, ABD’nin ismini anmadan “Bir ya da birkaç ülke öteki ülkelere kurallarını empoze etmemeli, dünya birkaç ülkenin tek taraflı bakış açısıyla yönetilmemeli” sözlerini kullandı.

ABD’nin Çin menşeli tedarik zincirine, bilhassa son devirde gündeme gelen çip krizine yönelik açıklamalarına atıfla Şi, kısıtlamalar ve iktisat ve piyasa unsurlarını ihlal eden ayrışmalar oluşturacak rastgele bir eforun ne kendilerine ne de diğerlerine çıkar sağlamayacağını belirtti.

Çin’in hiçbir vakit silahlanma yarışına girmeyeceğini belirten Şi, konuşmasında “Bugün dünyanın muhtaçlık duyduğu şey hegemonya değil, adalettir. Başkaları üzerinde tahakküm kurmak ya da başka ülkelerin milletlerarası bağlarına müdahil olmak kimsenin dayanağını almayacaktır” tabirlerini kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-devlet-baskani-si-den-kuresel-ayrisma-uyarisi-2278776

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler