Çin, ABD’nin “Virüs Çin’de laboratuvarda üretildi” tezlerini yanıtladı

Trump idaresinin koronavirüsün bir Çin laboratuvarından yayılmış olabileceği hakkında yeni bilgilere sahip olduklarını açıklamasının akabinde …

Trump idaresinin koronavirüsün bir Çin laboratuvarından yayılmış olabileceği hakkında yeni bilgilere sahip olduklarını açıklamasının akabinde Çin, ABD’yi “yalan” bilgi ve “komplo teorileri” yaymakla suçladı

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Cuma günü, Kovid-19 virüsünün kökenine ait yayımladığı bilgi notlarının “safsatalarla dolu” olduğunu söyledi. Hua, ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo’nun “son çılgınlığı” olarak nitelendirdiği savları reddetti.

Hua, virüsün kökenini araştırmasıyla ilgili olarak Çin’in Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ile işbirliği içinde olduğunu söyledi. Geçen hafta, DSÖ uzmanlarından oluşan bir takım araştırma için Çin’e gitmiş ve karantina altına alınmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki araştırmacıların 2019’un sonbahar aylarında Kovid-19 virüsü sebebiyle hastalandığına dair yeni ispatlar olduğunu söyledi. Birkaç gün sonra Başkanlık vazifesinden ayrılacak olan Trump idaresinin öne sürdüğü tezler, virüsün kökenleri konusunda Çin’e baskı yapmak için attığı son adımlar olarak gösteriliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, hastalıklarla ilgili sav ettiği yeni bilgileri nasıl elde ettiğini söylemezken, Pekin’in virüsün kaynağı hakkında şeffaf olmamasının salgın hakkında net sonuçlar çıkarmayı zorlaştırdığını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi Ocak ayı başlarında, “Pandeminin muhtemelen dünyanın birçok yerindeki başka salgınlardan kaynaklandığını gösteriyor.” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-abd-nin-virusun-kaynagi-hakkindaki-iddialari-komplo-teorisi-2272755

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler