Çin, AB ile yatırım mutabakatına hazırlanıyor

Çin ile Avrupa Birliği, görüşmeleri 7 yıldır devam eden uzun periyotlu yatırım muahedesine varıldığına dair işaretler veriyor. Avrupa Birliği …

Çin ile Avrupa Birliği, görüşmeleri 7 yıldır devam eden uzun periyotlu yatırım muahedesine varıldığına dair işaretler veriyor.

Avrupa Birliği ve Çin, Çin pazarını daha fazla yabancı yatırımcıya açabilecek uzun periyotlu bir yatırım muahedesini birkaç gün içerisinde duyurabilirler. Bu türlü bir mutabakat iki taraf için de ekonomik ve siyasi bir zafer olacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Salı günü yaptığı bir açıklamada, mutabakatta büyük bir ilerleme kaydedildiğini belirtti. Bloomberg’in haberine nazaran AB temsilcileri, Avrupa Komisyonu’nu müzakereleri yakın bir vakitte tamamlamaları için uyardı.

Başka bir kaynak ise kurulun yakın vakitte bir taslak mutabakat duyurabileceğini belirtti.

“İki tarafın gayretleri sayesinde görüşmelerde son vakitlerde büyük bir ilerleme kaydedildi.” diyen Wang, mutabakatın mümkün olduğunca çabuk gerçekleşmesine dair umutlu olduklarını vurguladı.

2013 yılında AB ile Çin ortasında başlayan görüşmeler 7 yıl sonra sonuçlanabildi. Mutabakat sayesinde Çin’in otomotivden biyoteknolojiye kadar birçok pazarı yabancı yatırımcılara açılmış olacak.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cin-ile-ab-den-yatirim-anlasmasi-sinyali-2271644

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler