Çikolata savaşları kakao üreticilerini zorluyor

100 milyar dolarlık çikolata pazarındaki zahmetler Fildişi Sahilleri’ndeki kakao üreticilerini zorluyor Çikolata savaşları nedeniyle en büyük …

100 milyar dolarlık çikolata pazarındaki zahmetler Fildişi Sahilleri’ndeki kakao üreticilerini zorluyor

Çikolata savaşları nedeniyle en büyük kakao üreticisinin çekirdekleri elinde kaldı.

Fildişi Sahilleri’ndeki kakao çiftçileri global çikolata savaşlarından ötürü sıkıntı günler geçiriyor. En büyük kakao üreticisinin, iki yıldan az bir mühlet evvel Ganalı şirketle birleşerek Nestle ve Hershey üzere şirketlerin çekirdek için daha fazla ödeme ve fiyatlarda denetimi sağlama planı geri tepti. Fildişi Kıyıları ve Gana global kakao arzının yaklaşık yüzde 70’ini tedarik ediyor.

Alıcılar ödemeyi reddederken kakao çekirdekleri depolarda birikiyor, Fildişi Sahilleri’ndeki çaresiz kakao çiftçileri ise düzenleyicilerin kapılarında yatarak bir aksiyon alınmasını bekliyor. Bekleyenlerden biri olan 45 yaşındaki çiftçi Baba Kampe kakao stoklarının biriktiğini ve artık çocuklarına bakamayacak duruma geldiklerini söyledi.

Çiftçilerin elinde 200 bin ton kakao çekirdeği kalırken ortacılar kakaonun kilosuna 800-850 CFA frangı öneriyor. Bu sayı devletin vaat ettiği 1000 CFA frangının da altında.

Pandemi nedeniyle karantinalar çikolata tüketiminin azalmasına neden olurken kakao çiftçileri mahsüllerini satamıyor ve stoklamak için kâfi alanları da bulunmuyor. Ortacılar, hükümetin asgarî fiyatından daha az ödeme yaparken Fildişi Kıyıları bu dönemin eserini satmak için büyük indirimler yapmak zorunda kaldı.

Dünya Kakao Vakfı’na nazaran Batı Afrikalı ortalama çiftçiler ailelerinde 6 ile 8 kişiyi geçindiriyor, Fildişi Sahilleri’ndeki çiftçilerin yarısından fazlası da yoksulluk hududunun altında yaşıyor.

Kakao traderı olan Derek Chambers “talebin düştüğü bu ortamda kimse kakao için yüksek fiyatı garanti edemez” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/cikolata-savaslari-kakao-ureticilerini-zorluyor-2272934

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler