Ceviz Yetiştiriciliğinde Faizsiz Tarım Kredisi [Devlet Teşviki]

Ceviz Yetiştiriciliğinde Faizsiz Tarım Kredisi [Devlet Teşviki]

 

Ükemiz tarıma destek projeleri her geçen gün artarken bu durum hem vatandaşın hemde ülke ekonmisinde ciddi rol oynamaktadır. Birçok meyve ve sebze projesinde bu defa devlet ceviz yetiştiriciliğiyle ilgili projeler sunmuştur. Ülkemizde yetişebilen ceviz son yıllarda desteklenen bir ürün olup yetiştiriciliği ciddi bir atış göstermektedir. Her gecen gün yerlisi olsun yada ithal olsun herkes tarafından tüketilen ceviz döviz kurunda oldukça önemli bir artış göstermektedir. Bu durum cevizi ithal edilmesine kadar gelmiştir. bu yüzden devlet ceviz üretimi için teşvik projeleri sunmuştur, ceviz üretilen yada üretmek isteyenler bu teşvikten faydalanabilir.

Ceviz üreticileri faydalanabileceği Sertifikalı Ceviz Fidanı teşviki ve Özel Ağaçlandırma Kapsamındaki Ceviz Bahçeleri için Teşvik olmak üzere 2 adet teşvik vardır.

 

Sertifikalı Ceviz Fidanı Teşviki:

Ceviz üreticilerine sunulan bu teşvik için tapulu arazisine ceviz fiidanı dikmek isteyen üreticiler için geliştirilmiştir. Üreticinin 5 dekar yada daha fazla arazisi olanların ceviz fidanı dikmek isteyenlere devlet dekar başına 100 TL destek sağlarken, kurulacak olan damla sulama sistemi ekipman tutarının yarısı devlet tarafından verilmektedir.

 

Şartları:

  1. Arazi en az 5 dekar büyüklüğünde olmalıdır. Fiziken bitişik olan fakat farklı tapuya sahip araziler de destekten yararlanabilir.
  2. Dikimi yapılacak ceviz fidanları aşılı ve sertifikalı olmalı.
  3. Arazi sahibi Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS’ye kayıtlı olmalı.
  4. Söz konusu arazi Tarımsal Kırsal Kalkınma Bölgelerinden birinde olmalı.

 

Erozyonla Mücadele ve Özel Ağaçlandırma Teşviki

Bu projede asıl amaç her ne kadar devletin yok olmak üzere olan ormanlarını yenilemek yada ormanlıklarda ki boş arazileri doldurmak olsa da projede özel arazilere dikilen ağaçlarında desteklendiği bir gerçektir.

Devletin desteklemiş olduğu bu projeden faydalanabilmek için öncelikle ağaçlandırma projesini hazırlanması lazım daha sonra projeyi ilgili orman müdürlüğüne sunulmalıdır.

Projeden faydalanacak kişi yada köy tüzel kişilikleri şu şekildedir.

Dernekler, vakıflar, tarımsal kalkınma kooperatifleri orman vasfını yitirmiş orman arazilerinde, hazine arazilerinde yada kişisel mülklerde yapacakları ağaçlandırma için teşvikten faydalanırlar. Yada herhangi bir yangın, tahribat sonucunda ormanlık vasfını yitirmiş yada yitirmekte olan boş alanlara özel ağaçladırma yapabilmek için yatırımcıya arazi tahsis yapılmış olması gerekir. Tahsis işlemleri şoyle sıralayabiliriz.

Orman Vasfını Yitirmiş Araziler için:

Her yılın belli bir zamanında Orman Genel Müdürlüğü belirlediği herhangi bir arazinin duyurusunu yaparak ve ilgisi çeken kişiler başvuruda bulunup bu arazinin üzerinde projeler geliştirip bunu orman genel müdürlüğüne sunanlar. Sunulan bu projeler içinden kura çekilip projelere uygun arazi tahsis edilir.Daha sonra proje sahibine 3 aylık bir süre içerisinde Özel Ormanlık Bursuyla projeyi geliştirip orman müdürlüğüne sunulup onaylatılır, arazi 49 yıllığına karşılıksız arazi tahsisi yapılır. Ve çalışmalara 3 ay gibi bir sürede başlanması lazım.

Hazine Arazileri için:

Devlete ait olan boş araziler her sene uygun olunan vakitte devletin resmi kurumu olan valilik yada defterdarlık gibi yerler internet üzerinden ilan vererek duyuru yaparlar. kişiler bu duyurunun başvurusu için İl Milli Emlak Müdürlüğüne ya da İlçe Mal Müdürlüğüne yapılır. Başvuru onaylandıktan sonra kişiye 3 ay proje için zaman verilir, hazırlanan proje Orman Genel Müdürlüğü’ne sunulur ve uygun görülmesi halinde ilgili Orman İşletme Müdürlüğü projeyi yer tahsisi için Emlak Müdürlüğüne gönderilir. Arazi kişiye 10 yılığına kiralanır ve kira bedeli peşin yada 4 eşit taksit şeklinde 5 yılda bir tekrar yenilenir. Kişi kendine ait arazisinde özel ağaçlandırma yapmak isteyenler arazisinin tapusunu göstermek zorunda, tapusu olmayan araziler hiçbir şekilde teşvikten faydalanamaz.

Teşvikin kapsamında yer alan destekler şunlardır:

  1. Teşvik, yukarıda sayılan 3 arazi çeşidinden herhangi birinde orman köyü nüfusuna kayıtlı ya da orada ikamet eden kişilere odun dışı orman ağacı yetiştirmeleri halinde (ceviz, kestane, badem, antep fıstığı vs) 3 hektara kadar yapacakları ağaçlandırma faaliyetleri için kapsam içi giderlerin %65’i kadar ödeme şeklinde yapılır.
  2. Ceviz Yetiştiriciliğinde Faizsiz Tarım Kredisi [Devlet Teşviki]
    Tüzel kişilerde alan sınırı olmaksızın kapsam için giderlerin %25’i kadar ödeme yapılır.

Desteklenecek (kapsam içi) giderler arazi üzerindeki istenmeyen örtünün temizlenmesi toprağın sürülmesi için yapılan giderler, dikim veya ekim çalışması giderleri, 3 yıllık bakım giderleri ile arazinin dikenli tel ile çevrilmesi için yapılan giderlerdir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
18 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
tapu alım ve satım i̇şlemleri 2019
Devamını Oku

Tapu Alım ve Satım İşlemleri 2020

Table of Contents 1- Tapu Harcı ve Emlak Vergisi Ödemesini Kim Meydana getirecek NetleştirilmeliGeçmiş Yılların ve Satışın Yapıldığı Senenin Emlak Vergisi Ödemesini…
2018 Yılı En Kolay Kredi Veren Bankalar
Devamını Oku

En Kolay Kredi Veren Bankalar 2018

Bu yazımızda "en kolay kredi veren bankaları" araştırdık. Bu bankalar ve kredi başvuruları hakkında detaylı bilgi vereceğim. İçeriğimizde hiç bir şekilde reklam kullanılmamış olup değerli takipçilerimizin sıkça sorduğu soruya cevap vermeye çalıştım.
Devamını Oku

10 bin TL ihtiyaç destek kredisi başvuru şartları nedir ve nasıl yapılır?

Hane geliri 5 bin liranın altında olan kişilerin başvuruda bulunabileceği 6 ay ödemesiz 10 bin TL kredi başvurusu bilgilerine konumuzun detaylarında ulaşabilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Şu ana kadar binlerce kişinin başvuruda bulunduğu 10 bin TL kredi için 36 ay vadenin 6 aylık kısmı ertelemeli olacak. 5 bin lira çekilmesi halinde aylık 188 lira, 7 bin 500 lira çekilmesi halinde aylık 282 lira, 10 bin lira çekilmesi halinde ise 376 lira geri ödeme alınacak. Peki, 10 bin lira kredi şartları nelerdir? İşte, 6 ay ödemesiz kredi hakkında detaylı bilgiler