CES 2021’de öne çıkanlar

Pandemiden ötürü bu yıl dijital olarak gerçekleştirilen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2021, akıllı telefonlardan sıhhat …

Pandemiden ötürü bu yıl dijital olarak gerçekleştirilen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2021, akıllı telefonlardan sıhhat odaklı aygıtlara, televizyonlardan giyilebilir aygıtlara birçok farklı eser tanıtıldı. Fuarda öne çıkan yeni…

HANDE BERKTAN

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2021, bu yıl Covid19 salgını nedeni ile geçen yıllardan farklı olarak dijital olarak gerçekleştirildi. Lakin daha evvel olduğu üzere birçok yeni eser tanıtıldı. Akıllı telefonlardan sıhhat odaklı aygıtlara, televizyonlardan giyilebilir aygıtlara, CES 2021’de hayatın farklı alanlarında kullanım imkanı bulacak birçok eser yer aldı.

CES 2021’de tanıtılan yeni dizüstü bilgisayarlara baktığımızda, pek çok şirketin eserlerini konuttan çalışma koşullarına uygun hâle getirdiğini gördük.

İş odaklı dizüstü bilgisayarlarda, sesi optimize etmek için yapay zekâ kullanan dört geniş aralıklı mikrofon ve 5 megapiksel kamera üzere, yeni uzaktan çalışma alışkanlıkları için optimize edilmiş özelliklere sahip aygıtlar online fuarda öne çıktı. Birden fazla dizüstü bilgisayar web kamerasının pek yeterli olmadığı ve bir dizüstü bilgisayarın bu kadar çok mikrofonla birlikte gelmesinin alışılmadık bir durum olduğu düşünüldüğünde, bu teknolojiler Zoom toplantılarının kalitesini artırmak için güzel biçimde pozisyonlandırılmış üzere görünüyor. Bu teknolojiyi kullanan markalardan HP , Seçkine Dragonfly Max modeliyle öne çıktı.

Dizüstü bilgisayarlarda getirilen bir yenilik de uzaktan çalışma şartları göz önünde bulundurularak uzun vadeli kullanımdan sonra göz yorgunluğunu azaltan EyeSafe teknolojisine sahip olmaları.

Akıllı telefonlarda kıvrılabilir ve yuvarlanabilir modeller geliyor

Akıllı telefon üreticileri ise dizaynda ilgi çekecek bir sonraki büyük eğilimin arayışı içinde. CES 2021’de ise akıllı telefonların katlanabilir ekranlar yerine kıvrılabilir ve yuvarlanabilir akıllı telefon ekranlarına yöneldiğini gösteriyor.

Konsept katlanabilir ekranlarla birebir; ekstra ekran alanı istediğinizde akıllı telefon ekranını olağandan daha büyük hâle getirmek. Döndürülebilir ekranlı akıllı telefonların bu konsepti sunma formu, katlanabilir telefonlardan büsbütün farklı, kavraması ise epeyce kolay. Telefonların içinde, klasik bir akıllı telefona benzeri boyut ve biçimin korunmasına müsaade veren, açılır bir OLED ekran var.LG ve TLC bu teknolojileri geliştiren markalar olarak karşımıza çıkıyor.

Televizyon markalarında ekran teknolojileri savaşı

Televizyonlarda ise yenilikleri, ekran teknolojilerinde görüyoruz. 88 inç, 99 inç ve 110 inç ekran boyutlarındaki Micro LED 4K TV’ler yıl sonuna kadar piyasaya çıkacak. Olağan ki, bu birinci dalga eserler muhtemelen en varlıklı kullanıcılar dışında herkes için çok kıymetli olacak. Lakin teknolojinin tüketici düzeyine yanlışsız ilerlemeye başlaması heyecan verici.CES 2021’de gösterilen 110 inçlik Samsung Micro LED TV modeli, ekran teknolojileriyle televizyonların geleceği olabilir.

Ekran teknolojilerinde yeni modellerin ne düzeyde parlak olacakları tam olarak bilinmiyor, lakin daha yüksek parlaklık düzeyi yeni duyurulan Sony A90J ve LG G1‘in 4K TV olmalarına katkıda bulunabilir. OLED manzara performansına ek olarak LG G1, duvara gömülü olarak monte edilmesini sağlayan inanılmaz derecede ince bir “Galeri” dizaynına sahip. Bu ortada Sony A90J, ekranın kendisinden ses oluşturmak için şirketin Acoustic Surface Audio teknolojisini kullanıyor.

Bilişsel zekaya sahip birinci TV CES 2021’de tanıtıldı

CES 2021’de bilişsel zekaya sahip birinci televizyonu Sony markası tanıttı.Sony’nin Cognitive Processor XR Bilişsel İşlemci XR ile gelen yeni Bravia XR televizyonlar, Master Series Z9J 8K LED, Master Series A90J ve A80J OLED ile X95J ve X90J 4K LED modellerinden oluşuyor. İnsanların görme ve duyma biçimlerini taklit etmek üzere tasarlanmış büsbütün yeni bir algoritma kullanan bu modeller, klâsik AI’nın ötesine geçen süreç gücü sayesinde, gerçekliği hiç olmadığı kadar başarılı aktarabiliyor.

Dünyanın en küçük giyilebilir hava temizleyicisi

COVID19’un akabinde dünya çapında hava temizleyici satışları arttı ve pazarın önümüzdeki birkaç yıl boyunca büyümeye devam etmesi bekleniyor. COVID-19 salgını sürdükçe ve hava temizleme aygıtları daha yaygın hale geldikçe, tarz ve taşınabilirlik, fonksiyonelliğe ek olarak giderek daha kıymetli mevzular haline geliyor. Airvida, havadaki partiküllere ve dumana karşı tesirli bir formda kalkan oluşturan “görünmez bir maske” oluşturmak için negatif iyon teknolojisini kullanıyor. Uzunluğuna takılan bu giyilebilir aygıt, patentli çift havalandırma delikleri aracılığıyla saniyede iki milyon negatif iyon üretip tabiatta bulunan negatif iyon konsantrasyonunun 100 katını oluşturuyor.Bu kümedeki iyonlar süratle havadaki parçacıklara yapışarak onları daha büyük ve daha ağır modüllere dönüştürür ve yerçekimi süratle yere gerçek gönderir. Bu süreç, ziyanlı partiküllerin solunmasını tesirli bir formda ortadan kaldırıyor.

Honor, yeni akıllı bilekliği Band 6 modelini CES 2021’de tanıttı.Cihaz 1.47 inç’lik Amoled ekrana sahip. Huawei TruSeen 4.0 7/24 kalp ritim takibi, kandaki oksijen düzeyini gösteren SpO2 ölçümü ve Huawei TruSleep ayrıntılı uyku takibi üzere özellikler sunan Band 6, bayanlara yönelik periyod takibiyle de sıhhatin her tarafıyla denetim edilmesini mümkün kılıyor.10 farklı profesyonel spor modunun yanında yeni ve tanınan spor kollarıyla ilgili idmanları de takip edebilen Honor Band 6, antrenmanı otomatik olarak tespit edip, ayrıntılı takip modunu da aktifleştirebiliyor.

Akıllı maske Project Hazel

Oyuncu ekipmanı üreten Razer firması Project Hazel isimli akıllı maskesini tanıttı.Maske yalnızca koronavirüs değil, tüm sıhhat tehditlerine karşı odaklanıyor. Eser dezenfeksiyon için özel bir UV ışık şarj kutusu ile geliyor. Maskeyi takarken yüksek sesle konuşmayı kolaylaştırmak için dahili bir mikrofon ve amplifikatör barındırıyor. Bu N95 teneffüs maskesi prototipi, diğerlerinin ağzınızı nitekim görebilmesi için net bir tasarım içeriyor. Maskenin ışıkları karanlıkta otomatik olarak yanıyor.

Akıllı Teleskop Vespera

2018 yılında tanıtılan Stellina Akıllı Teleskop’un devamı niteliğinde olan Vespera, CES 2021 İnovasyon Ödülü’nü aldı. Akıllı telefon aracılığıyla denetim edilen teleskop, neredeyse hiç heyetime muhtaçlık duymamasıyla amatör gözlemcileri hedefliyor.

2018 yılında piyasaya sürülen Stellina Akıllı Teleskop ile astronomi tutkunlarının beğenisini kazanmayı başaran Fransa merkezli Vaonis, en yeni ve kullanıcı dostu astrofotoğrafçılık aleti Steallina’nın daha küçük, daha hafif versiyonu Vespera’da kullanıcıları gece gökyüzünün farklı kısımlarına yönlendirmek ve bunların manzaralarını kaydetmek için akıllı telefonla yahut tabletle çalışan bir akıllı aygıt sağlayarak astronomiyi beşerler için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2021, her yıl olduğu üzere bu yıl da pek çok yeni teknolojiyi teknoloji tutkunları ve profesyonelleriyle buluşturdu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ces-2021-de-one-cikanlar-2272807

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler