BSMV indirimleri altını nasıl etkiler?

Altın dahil tüm kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muameleleri Vergisi’nin (BSMV) yüzde 1’den binde 2’ye indirilmesi altını nasıl etkiler?

Vadelerine göre TL mevduata ödenecek vergiler indirilirken, altın dahil tüm kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muameleleri Vergisi (BSMV) yüzde 1’den binde 2’ye indirildi.

Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, banka ve sigorta muameleleri vergisi nispetlerinin tespitine ilişkin 28/8/1998 tarihli ve 98/11591 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1’inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan “%1 (yüzde 1)” ibaresi “binde iki” şeklinde değiştirildi.

Böylece altın alım ve satımında uygulanan yüzde 1 oranındaki vergi de diğer kambiyo işlemleriyle beraber binde 2’ye inmiş oldu.

Altın işlemlerini de kapsayan BMSV indirimini Bloomberg HT’ye değerlendiren İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği başkan yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Fiziki altın alımlarında vergi yüzde 1’de tutuldu ancak kaydi olanlardan binde 2 şeklinde düzeltildi” dedi ve “Daha önce Döviz için vergili fiyatı ve çıplak piyasa fiyatı arasında bir serbest piyasa fiyatı oluşuyordu. Böylece bu uyumsuzluk giderilmiş oldu” diye ekledi.

“Bankalardan fiziki altın alındığında yine vergi oranı %1 olduğu için vatandaş altın almak istiyorsa yine serbest piyasaya gelecek ama serbest piyasadaki fiyat vergili dönemdeki kadar pahalı değil daha ucuz olacak” diyen Yıldırımtürk, vergi indiriminin altın tarafında talepte çok fazla bir değişikliğe neden olmayacağını belirtti.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler