Borsada yabancı satışları

Global piyasalarda riskli varlıklara yönelik iştah gerilerken haftanın ortasında Borsa İstanbul cephesinde de satışların hızlandığı görüldü …

Global piyasalarda riskli varlıklara yönelik iştah gerilerken haftanın ortasında Borsa İstanbul cephesinde de satışların hızlandığı görüldü

Borsa İstanbul global piyasalarda risk iştahının düşük olduğu süreç gününde yabancı satışlarının hızlanmasıyla sert düşüş yaşadı.

Güne yatay başlayan BIST 100 endeksi seansın öğlenden sonraki kısmında satışların hızlanmasıyla yüzde 3’ü aşan kayıp yaşadı. Satışların daha çok sanayi paylarında yük kazandığı görüldü. Sanayi endeksinde günlük düşüş yüzde 5’ü bulurken, bankacılık endeksindeki kayıp ise yüzde 2 civarında gerçekleşti.

Piyasa analistleri satışların daha çok yabancı kurumlar kanalıyla yapıldığına dikkat çekti.

Ünlü&Co analistleri raporda borsanın performansı için dolar bazlı teknik düzeylere vurgu yapmıştı. Raporda, “167 dolar ve 164 dolar, BIST 100 için dikkat edilmesi gereken ana takviye düzeyleri. Mart ayında yaşanan büyük düşüş sonrasında 167-178 dolar bandında dengelenme uğraşı ile geçildi. Bugüne bakıldığında BIST tekrar 167 dolara geri geldi. Bu takviyeler belirttiğimiz 1.354 ve 1.330 düzeyleridir. Bu dayanak bölgelerinin kırılması Mart ayında yaşanan düşüş dalgasının devamı biçiminde bir düşüş dalgası başlatabilir” değerlendirmeleri yer aldı.

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı

Salgın tedbirleri devam ederken dal temsilcilerinden gelen davetlerin akabinde kısa çalışma ödeneğinin 3 ay daha uygulanmasına karar verildi.

Erdoğan, Turizm Haftası hasebiyle turizm bölümü temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.

Toplantıda, turizm kesiminin problemlerini, beklentilerini gözden geçirdiklerini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Toplantımız esnasında bölüm temsilcilerimizin talepleri doğrultusunda tüm bölümler için geçerli olmak üzere Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak biçimde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam edilme kararı aldık. Ayrıyeten turizm kesiminde Mayıs sonu sona eren KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam etmesinin de faydalı olacağını değerlendirdik ve bu bahiste karar aldık.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/borsada-yabanci-satislari-2278910

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler