Borsada 400 şirketin en çok 50’si hakkında rapor yazılabiliyor

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı süratle artarken, yatırım davranışlarına istikamet verecek aracı kurum raporlarına yönelik gereksinim da …

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı süratle artarken, yatırım davranışlarına istikamet verecek aracı kurum raporlarına yönelik gereksinim da sermaye piyasaları gündeminde birinci sıralarda yer aldı. Aracı kurumların ilgili ünitelerinden alınan datalar borsada tüm…

KUTAY KORAP

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla’nın şirket raporları hakkında aracı kurumlara finansal dayanakta bulunacağı tarafındaki sözleri sermaye piyasalarında araştırma raporlarına yönelik tabloyu tekrar gündeme getirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan aracı kurumlardan elde edilen bilgiye nazaran dalda ortalama 38 şirket hakkında araştırma raporu yazılıyor. En fazla şirket raporu yazan kurum 50 şirketi takip ederken, en az yazan kurum 20 şirket hakkında rapor hazırlayabiliyor.

Borsanın tüm endekslerinde 400 civarında şirket bulunduğu dikkate alındığında 8 şirketten en çok birinin tahlil edildiği ortaya çıkıyor.

Borsa İstanbul’dan araştırmaya finansal takviye

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin belirlediği standartlarda hazırlanmış Ana Pazar ve Alt Pazar şirketlerine dair daha fazla araştırma raporu üretilmesi için aracı kurumlara finansal takviyede bulunacaklarını belirtti.

Programla ilgili bilgi veren Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, yatırımcıların hakikat bilgiye erişmesi noktasında aracı kurumlara büyük misyon düştüğünü belirterek, yeterli bir araştırma raporunun tecrübeli bir analistin uzun süren emeği ile ortaya çıktığını, sıkıntı ve maliyetli bir süreç olduğunu, bu nedenle ister istemez nispeten hudutlu sayıda paya odaklanıldığını kaydetti.

Dalda istihdam gereksinimi doğurabilir

Dalda yetkililer mevcut sistem içerisinde 400 civarında Borsa İstanbul’a kote olan şirketin her birine değerleme ve ya bilgi notu paylaşmanın sıkıntı olduğunu, bunun yanı sıra şirketlerin de yatırımcı münasebetlerine verdikleri tartısı artırmaları gerektiğini belirtti. Kurumlar; BIST-TÜM şirketlerinin BIST 30’a nazaran daha az projeksiyon, bilanço şeffaflığı ve tertipli yatırımcı sunumları paylaştığına da dikkat çekti. Bununla birlikte sürecin tamamlanmasıyla aracı kurumların araştırma departmanlarına daha fazla çalışanı istihdam edeceği de öngörüldü.

Borsa İstanbul’un araştırma takviyesiyle ilgili kim ne dedi?

  • Cet Yatırım/Murat Barışık: Bu durum kesimde yeni istihdama neden olabilir. Likiditesi düşük olan şirketlere yönelik rapor yazmak daha sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sağlayabilir.
  • İntegral Yatırım/Tuncay Turşucu: Artan yatırımcı ile talep edilen farklı şirket raporlarında artış kelam konusu. Yeni yatırımcıların merak ettikleri şirketler ise genelde kapsamımız dışında kalıyor.
  • Oyak Yatırım/Övünç Gürsoy: Halka arzlarla bir arada daha fazla yatırımcı borsaya yöneldi. Bu düzenlemenin hedefi yatırımcıları korumak ve bilgilendirmek.
  • Vakıf Yatırım/Altan Aydın: Prensipte hayli olumlu ancak uygulamayı görmek lazım. Şirketlerin yatırımcı bağlantıları ünitelerine yönelik uygulamalar da kelam konusu olmalı. Aracı kurumlar nezdinde değerleme olmasa da tertipli bilgi notu hazırlanabilir.
  • Ziraat Yatırım/Harun Dereli: Borsa İstanbul’un açıkladığı dayanağın ayrıntısını görmek gerekiyor. Lakin dayanağın birinci evrede rapor sayısı ve çeşidini artırması mümkün.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/borsada-400-sirketin-en-cok-50-si-hakkinda-rapor-yazilabiliyor-2274228

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler