BoE’ye “Finansmanda etraf gözetilmeli” uyarısı

İngiliz parlamentosunu Çevresel Kontrol Komitesi, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yardımlarında çevresel önceliklerin göz arkası edildiği …

İngiliz parlamentosunu Çevresel Kontrol Komitesi, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yardımlarında çevresel önceliklerin göz arkası edildiği tenkidinde bulundu

Komitenin İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey’e gönderdiği mektupta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında mali dayanak alan şirketlerin çevresel ve iklimsel tesirlerinin göz önünde bulundurulması gerektiği belirtildi.

Mektupta, “Banka, yüksek karbonlu tahvil alımı yaparak, karbon salınımlarını net sıfıra düşürme kuralı koşmadan yüksek karbon salınımı olan bölümlerdeki şirketlere finansman sağlayarak ahlaki ziyan riski oluşturuyor.” tabirlerine yer verildi.

Mektupta, salgın periyodunda bankanın acil durum finansmanı ve uzun vadeli şirket tahvillerine ait finansmanını incelediği, mali yardım yapılan 230 büyük şirketten, ortalarında BASF Kimya, British Airways, Nissan, Rolls Royce ve EasyJet’in de bulunduğu çok sayıda şirketin iklim üzerinde olumsuz tesire sahip olduğu kaydedildi.

Çevresel Kontrol Komitesi’nin mektubunda İngiltere Merkez Bankası’nın tahvil alım programını Paris Anlaşması’nın gayeleri ile uyumlu hale getirmesi gerektiğine de vurgu yapıldı.

Sivil toplum kuruluşu Positive Money ise hususa ait olarak yaptığı açıklamada, İngiltere Merkez Bankası’nın 2020 yılında salgın devrinde sağladığı finansal dayanağın yaklaşık yüzde 56’sının yüksek karbon salınımı olan şirketlere gittiğini belirtti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/boeye-finansmanda-cevre-gozetilmeli-uyarisi-2273268

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler