BoE/Bailey: Şayet gerekirse negatif faizde kademeli sistemin uygulanmasını kıymetlendiriyoruz

İngiltere Merkez Bankası Andrew Bailey, “Banka şayet gerekirse negatif faiz oranlarına ait kademeli bir sistemin uygulanmasını değerlendiriyor …

İngiltere Merkez Bankası Andrew Bailey, “Banka şayet gerekirse negatif faiz oranlarına ait kademeli bir sistemin uygulanmasını değerlendiriyor” dedi

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey, bankanın lider yardımcısı Dave Ramsden ve başekonomisti Andy Haldane, negatif faiz mümkünlüğünü kıymetlendirdi.

Bankanın düzenlendiği toplantıda konuşan, BoE Lideri Bailey, bankanın muhtemel bir mali sıkılaştırma için ekonomik toparlanmaya ait net bilgilere gereksinim duyduğunu söyledi.

Bailey, bankanın muhtemel bir siyaset sıkılaştırmasına gitmeden evvel ekonomik inanç düzeyinden daha fazlasını görmesi gerektiğini, bunun da vakit alabileceğini belirterek, “Banka şayet gerekirse negatif faiz oranlarına ait kademeli bir sistemin uygulanmasını kıymetlendiriyor.” tabirini kullandı.

BoE Lider Yardımcısı Dave Ramsden de negatif faizlerin iktisadın ve finansal sistemin durumuna bağlı olarak dilek edilmeyen sonuçları olabileceğini belirterek, Para Siyaseti Şurası (MPC) üyelerinin negatif faiz oranlarına ait farklı değerlendirmeleri olabileceğini söyledi.

Negatif faizin acil durumda kullanılmak için alet çantasında bulundurulduğunu belirten Ramsden, bankanın bu seçeneği şu anda kullanmayı düşünmediğini kaydetti.

BoE Başekonomisti Andy Haldane ise bankanının yakın vadede siyaset istikamatine ait kesin bir biçimde işaret vermediğini belirterek, negatif faiz tartışmalarının daha çok muhtemel bir acil durum planlaması olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin ekonomik büyümesinde ve enflasyon cephesinde hayli güçlü bir toparlanma öngörüldüğünü belirten Haldane, bu yılın birinci yarısının sonuna hakikat ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19 ) kaynaklı ölümlerin büyük oranda azalmasının beklendiğini kaydetti.

Haldane, İngiltere’de hala devam eden üçüncü karantina uygulamasında yaklaşık 4,5 milyon kişinin hükümetin maaş dayanak programından faydalandığını tabir etti.

İngiltere’de konut dalına ait göstergelerin 2021 yılı başında yavaşlamaya başladığını belirten Haldane, ekonomik toparlanmanın görülmesiyle yılın geri kalanında tekrar güçlenebileceğini lisana getirdi.

İngiltere Merkez Bankası, dün yayımlanan Para Siyaseti Raporu özetinde, bankalardan negatif faiz oranlarına hazırlanmaya başlamalarının talep edildiği lakin talebin bu tarafta bir siyaset işareti olarak görülmemesi gerektiği bilgisine yer vermişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/boebailey-eger-gerekirse-negatif-faizde-kademeli-sistemin-uygulanmasini-degerlendiriyoruz-2274167

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler