BM’den hükümetlere servet vergisi uygulaması önerisi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, hükümetlere pandemi sırasında zenginleşenlere dayanışma ya da servet vergisi uygulamasını …

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, hükümetlere pandemi sırasında zenginleşenlere dayanışma ya da servet vergisi uygulamasını teklif etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, hükümetlere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında zenginleşenlere “dayanışma” ya da “servet vergisi” uygulamasını teklif etti.

Guterres, BM Ekonomik ve Toplumsal Kurulu Kalkınma Finansmanı Forumu’nda yaptığı konuşmada, geçen sene dünyanın en zenginlerinin servetinde 5 trilyon dolarlık artış olduğuna dikkati çekti.

Kovid- 19 aşısına eşit erişim olmamasının ve aşı stokunun global maliyetinin 9 trilyon doları geçtiğinin iddia edildiğini söyleyen Guterres, salgınla uğraş ile global krizin önüne geçilmesi için birlik ve dayanışma vurgusu yaptı.

Guterres, hükümetlere pandemi sırasında zenginleşenlere “dayanışma” ya da “servet vergisi” uygulamasını gözden geçirme teklifinde bulundu.

Antonio Guterres ayrıyeten, G20 ülkelerinin fakir ülkelerin borçlarını bu yıl sonuna kadar ertelemesinden memnuniyet duyduğunu lakin bu ertelemenin 2022’yi de kapsayacak biçimde daha fazla uzatılması gerektiğini söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bm-den-hukumetlere-servet-vergisi-uygulamasi-onerisi-2278315

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler