Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi’nde yükseliş sürüyor

Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi Ocak’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 7,6 yükseliş kaydetti. Endeks 2020’nin Kasım ayında taban seviyeyi …

Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi Ocak’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 7,6 yükseliş kaydetti. Endeks 2020’nin Kasım ayında taban seviyeyi görmüş, Aralık devriyle birlikte toparlanmaya başlamıştı

Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi Ocak ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 7,58 artarak 72,55 kıymetini aldı.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısı hem de geleceğe ait beklentilerinde güzelleşme yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kasım ve Aralık aylarında yaptığı güçlü faiz artırımları sonrası TL’de kısmi bir pahalanma sürecinin başlaması ve bunun finansal piyasalara olumlu yansımaları Tüketici İnancındaki artışın bir nedeni olarak öne çıktı.

Aralık ayı başında devreye giren kapanma süreci sonrası Kovid-19 hadise sayılarındaki gerileme ile aşılanma sürecinin başlaması da itimadı olumlu etkiledi.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 4,07 artarak 85,09 pahasını aldı. Öteki taraftan, içinde bulunulan devrin güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 14,57 oranında oranda artarak 45,41 oldu.

Endeksi hazırlayan Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ve grubunun tahliline nazaran geçen yılın Ağustos-Kasım devrinde hem faiz hem kur artışıyla olumsuz etkilenmeye başlayan tüketim eğiliminin döviz kurlarının görece istikrar kazanmasıyla tabandan döndüğü izlendi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bloomberg-ht-tuketici-guven-endeksi-nde-yukselis-suruyor-2273773

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler