Bloomberg HT tüketici itimadı ön endeksi Ocak’ta yükseldi

Bloomberg HT Tüketici İtimat Ön Endeksi Ocak ayında bir evvelki ayın kesin endeksine nazaran yüzde 9,56 artarak 73,89 kıymetini aldı Bloomberg …

Bloomberg HT Tüketici İtimat Ön Endeksi Ocak ayında bir evvelki ayın kesin endeksine nazaran yüzde 9,56 artarak 73,89 kıymetini aldı

Bloomberg HT Tüketici İnanç Ön Endeksi yıla yükselişle başladı.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısı hem de geleceğe ait beklentilerinde güzelleşme yaşandı. TCMB’nin Kasım ve Aralık aylarında yaptığı güçlü faiz arttırımları sonrası TL’de kısmi bir pahalanma sürecinin başlaması ve bunun finansal piyasalara olumlu yansımaları Tüketici İnancındaki artışın bir nedeni olarak öne çıktı. Aralık ayı başında devreye giren güçlü kapanma süreci sonrası Kovid-19 hadise sayılarındaki gerileme ile aşılanma sürecinin başlıyor olması da inancı olumlu etkiledi.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 4,76 artarak 85,65 pahasını aldı. Başka taraftan, içinde bulunulan periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 31,96 üzere sert bir oranda artarak 52,31 pahasını aldı.

Geçtiğimiz yılın Ağustos-Kasım periyodunda hem faiz hem kur artışıyla olumsuz etkilenmeye başlayan tüketim eğilimi döviz kurlarının görece istikrar kazanmasıyla tabandan döndü.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bloomberg-ht-tuketici-guveni-on-endeksi-ocak-ta-yukseldi-2272735

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler