Bloomberg HT geçersiz haberlere karşı uyarıyor

Bloomberg HT’nin yazı karakterleri ve görselleri kopyalanarak uydurulan düzmece haberle Emlak Konut payında yatırımcılar yanlış yönlendirilmeye …

Bloomberg HT’nin yazı karakterleri ve görselleri kopyalanarak uydurulan düzmece haberle Emlak Konut payında yatırımcılar yanlış yönlendirilmeye çalışıldı

Piyasaları manipüle etmeye çalışanlar Bloomberg HT internet sitesinin fontlarını ve görsellerini kopyalayarak Emlak Konut ile ilgili uydurma haber üretti. Uydurulan düzmece haber görsel olarak deverana sokuldu.

Uydurulan düzmece haberde şirketin imzalamadığı bir mutabakat meblağ belirterek tamamlanmış üzere gösterildi ve ayrıntıların Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) geleceği yazıldı.

Düzmece haberin akabinde paylarda yüzde 3’ün üzerinde bir yükseliş gerçekleşti.

Haber sonrası payda oluşan fiyatlamalar üzerine Emlak Konut KAP’a bir açıklama yaptı ve kelamı geçen düzmece haberdeki mutabakatın gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Yaşanan bu olay piyasa manipülasyonu yapan bireylerin toplumsal medya ve iletileşme uygulamaları üzerinden yatırımcıları yanlış yönlendirme formüllerinin geldiği boyutları da gözler önüne serdi.

Bloomberg HT, gazeteciliğin kozmik etik standartlarına ve finansal gazetecilik prensiplerine nazaran dizayn edilmiş bir habercilik anlayışıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Bu anlayışla iktisat ve finansal piyasalar nezdinde yüksek prestij görüyor. Düzmece haberlerle yatırımcıları yanlış yönlendirmeye çalışanlar bu yüksek prestiji suistimal etmek istiyor.

Bloomberg HT olarak yatırımcılara bu hususlarda dikkatli ve hassas olmaları daveti yapıyoruz. Bu tip uydurma haberlerle karşılaşıldığında Bloomberg HT’nin farklı mecralarındaki içeriklerin denetim edilmesi gerekiyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bloomberg-ht-sahte-haberlere-karsi-uyariyor-2273809

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler