Blinken: Lider Trump’ın Çin’e yönelik sert yaklaşımı doğruydu

Çin ile münasebetleri değinen Blinken, Eski Lider Trump’a yönelik de bir değerlendirmede bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, usulü …

Çin ile münasebetleri değinen Blinken, Eski Lider Trump’a yönelik de bir değerlendirmede bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, usulü yanlış olsa bile Eski Lider Donald Trump’ın Çin’e yaklaşımının gerçek olduğunu söyledi.

Amerikan CNN televizyonunda Wolf Blitzer’in sorularını yanıtlayan Blinken, gerek iş birliği gerek rekabet, gerekse hasım ilgisi olsun, ABD’nin Çin ile bağlarını güçlü bir durumdan kurması gerektiğini söyledi.

Blinken, “Başkan Trump’a adil olmak gerekirse, Çin’e karşı sert yaklaşımı doğruydu. Hakikat olan buydu. Bunu yapma biçimi yanlıştı fakat temel prensip doğruydu.” dedi.

ABD’li bakan, Çin ile güçlü bir durumdan bağ kurmak için de Washington’un ittifaklarını güçlendirmesi gerektiğini lisana getirdi.

ABD’nin çekildiği, angajman kurmayı bıraktığı ülkelere Çin’in yerleştiğini belirten Blinken, şöyle devam etti:

“Sincan bölgesinde Uygurların hakları ihlal edildiğinde yahut Hong Kong’da demokrasi suiistimal edildiğinde bizim askeri olarak olası bir saldırıyı caydıracak biçimde konumlanmış olmamız, tesirli bir biçimde rekabet edebilmemiz için insanımıza yatırım yapmamız gerekir. Tüm bunları yaparsak ve tüm bunlar bizim denetimimizde olduğunda, Çin ile güçlü bir konumdan bağ kurabiliriz.”

Blinken, Lider Joe Biden idaresinin insan hakları ve demokrasiyi ABD dış siyasetinin merkezine oturtacağını da lisana getirerek, Uygurların haklarının ihlal edilmesine ait ABD’nin başka ülkelerle ortak hareket edeceğini belirtti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/blinken-baskan-trump-in-cin-e-yonelik-sert-yaklasimi-dogruydu-2274263

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kripto Para Yorumları 2021

Borsanın ve yatırımın hangi türünde işlem yapıyor olursanız olun, doğru yatırım stratejisi belirlemeden kazanç elde edebilmek fazlasıyla zor.…