Blinken: Lider Trump’a karşı adil olmak gerekirse, Çin’e yönelik sert yaklaşımı doğruydu

Çin ile alakaları değinen Blinken, Eski Lider Trump’a yönelik de bir değerlendirmede bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, şekli yanlış …

Çin ile alakaları değinen Blinken, Eski Lider Trump’a yönelik de bir değerlendirmede bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, şekli yanlış olsa bile Eski Lider Donald Trump’ın Çin’e yaklaşımının yanlışsız olduğunu söyledi.

Amerikan CNN televizyonunda Wolf Blitzer’in sorularını yanıtlayan Blinken, gerek iş birliği gerek rekabet, gerekse hasım bağı olsun, ABD’nin Çin ile münasebetlerini güçlü bir durumdan kurması gerektiğini söyledi.

Blinken, “Başkan Trump’a adil olmak gerekirse, Çin’e karşı sert yaklaşımı doğruydu. Hakikat olan buydu. Bunu yapma biçimi yanlıştı fakat temel prensip doğruydu.” dedi.

ABD’li bakan, Çin ile güçlü bir konumdan bağ kurmak için de Washington’un ittifaklarını güçlendirmesi gerektiğini lisana getirdi.

ABD’nin çekildiği, angajman kurmayı bıraktığı ülkelere Çin’in yerleştiğini belirten Blinken, şöyle devam etti:

“Sincan bölgesinde Uygurların hakları ihlal edildiğinde yahut Hong Kong’da demokrasi suiistimal edildiğinde bizim askeri olarak beklenen bir saldırıyı caydıracak halde konumlanmış olmamız, tesirli bir formda rekabet edebilmemiz için insanımıza yatırım yapmamız gerekir. Tüm bunları yaparsak ve tüm bunlar bizim denetimimizde olduğunda, Çin ile güçlü bir durumdan ilgi kurabiliriz.”

Blinken, Lider Joe Biden idaresinin insan hakları ve demokrasiyi ABD dış siyasetinin merkezine oturtacağını da lisana getirerek, Uygurların haklarının ihlal edilmesine ait ABD’nin öbür ülkelerle ortak hareket edeceğini belirtti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/blinken-baskan-trump-a-karsi-adil-olmak-gerekirse-cin-e-yonelik-sert-yaklasimi-dogruydu-2274263

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler