BioNTech, Almanya’daki yeni aşı tesisinde üretime başladı

BioNTech SE, Almanya’daki yeni bir aşı fabrikasında Kovid-19 virüsüne karşı geliştirdiği aşının üretimine başladı. Şirket yeni üretim tesisiyle …

BioNTech SE, Almanya’daki yeni bir aşı fabrikasında Kovid-19 virüsüne karşı geliştirdiği aşının üretimine başladı. Şirket yeni üretim tesisiyle, Avrupa’daki üretimini yılda yaklaşık 750 milyon doz artırma amacına yaklaştı

BioNTech, Almanya’da bulunan yeni aşı tesisinde Pfizer ile ortaklaşa geliştirdiği Kovid-19 aşısının üretimine başladığını duyurdu.

BioNTech yaptığı açıklamada, Frankfurt’un kuzeyindeki Marburg’daki tesisinde üretilen ve 8 milyon doz için kâfi olan birinci parti Kovid-19 aşısının Nisan ayı başında dağıtılmasının planlandığını söyledi.

BioNTech, ortağı Pfizer Inc. ile birlikte geliştirdiği aşının temel bileşeni olan mRNA’yı üretmesi sırf birkaç gün sürmesine karşın, aşının kullanıcılara gönderilmesinden evvel Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) kalite kontrollünden de geçmesi gerekecek.

Marburg fabrikası, BioNTech ve Pfizer’ın geliştirdiği aşının üretimini bu yıl 2 milyar doza çıkarma planının kıymetli bir modülünü oluşturuyor. Bilhassa Avrupa Birliği ülkelerinin aşılamada ABD ve İngiltere’den daha yavaş ilerlemesi, aşı üreticilerinin üzerindeki baskının artmasına sebep oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biontech-almanya-daki-yeni-asi-tesisinde-uretime-basladi-2274450

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler