BioNTech, Almanya’daki yeni aşı tesisinde üretime başladı

BioNTech SE, Almanya’daki yeni bir aşı fabrikasında Kovid-19 virüsüne karşı geliştirdiği aşının üretimine başladı. Şirket yeni üretim tesisiyle …

BioNTech SE, Almanya’daki yeni bir aşı fabrikasında Kovid-19 virüsüne karşı geliştirdiği aşının üretimine başladı. Şirket yeni üretim tesisiyle, Avrupa’daki üretimini yılda yaklaşık 750 milyon doz artırma amacına yaklaştı

BioNTech, Almanya’da bulunan yeni aşı tesisinde Pfizer ile ortaklaşa geliştirdiği Kovid-19 aşısının üretimine başladığını duyurdu.

BioNTech yaptığı açıklamada, Frankfurt’un kuzeyindeki Marburg’daki tesisinde üretilen ve 8 milyon doz için kâfi olan birinci parti Kovid-19 aşısının Nisan ayı başında dağıtılmasının planlandığını söyledi.

BioNTech, ortağı Pfizer Inc. ile birlikte geliştirdiği aşının temel bileşeni olan mRNA’yı üretmesi sırf birkaç gün sürmesine karşın, aşının kullanıcılara gönderilmesinden evvel Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) kalite kontrollünden de geçmesi gerekecek.

Marburg fabrikası, BioNTech ve Pfizer’ın geliştirdiği aşının üretimini bu yıl 2 milyar doza çıkarma planının kıymetli bir modülünü oluşturuyor. Bilhassa Avrupa Birliği ülkelerinin aşılamada ABD ve İngiltere’den daha yavaş ilerlemesi, aşı üreticilerinin üzerindeki baskının artmasına sebep oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biontech-almanya-daki-yeni-asi-tesisinde-uretime-basladi-2274450

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BES ile toplanan paralar özel sektöre kredi olarak dönebilir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceğini söyledi. Tartışma yaratan konuya muhalefet kanadından da tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Parası biten vatandaş, 'belki para koymuş da unutmuşumdur' diye yazlık ceketin cebine bakar ya, işte BES’e el koymak da onun gibi." derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, "Böyle bir işlemde devlete olan güveni ortadan kaldırırsınız." açıklamasında bulundu. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, "Yaşanan maalesef bir hayal pazarlaması." ifadelerini kullandı.