Bill Gates ‘özel jet’ yatırımıyla 930 milyon dolar kazandı

Dünyanın en güçlü insanları ortasında bulunan Bill Gates, salgın periyodunda tüm havacılık kesimi güç bir devir geçirirken özel uçak şirketine …

Dünyanın en güçlü insanları ortasında bulunan Bill Gates, salgın periyodunda tüm havacılık kesimi güç bir devir geçirirken özel uçak şirketine yaptığı yatırımla 930 milyon dolar kazandı.

Koronavirüs salgını dünyanın en zenginlerinin uçmasını engelleyemedi. Bill Gates, Nassef Sawiris, James Packer ve Kerry Stokes dünyanın en büyük özel uçak operatörüne yaptıkları yatırımla 1,2 milyar dolar topladı.

Özel uçak şirketi Signature Aviation’ın payları Mart ayı ortalarından bu yana üçe katlandı. Kesim Kovid-19 salgınında beklenen teması en aza indirerek yükselen sayılı seyahat kategorileri ortasında yer alıyor.

Havacılık danışmanlığı şirketi WingX datalarına nazaran, global hava trafiği salgın periyodunda önemli bir düşüş yaşarken özel uçak trafiği çok daha yeterli bir performans sergiledi.

Verdence Capital Advisors Yöneticisi Michael S. Harris, “Bazı müşteriler salgından evvel yalnızca tarifeli uçuşları kullanıyorlardı lakin Kovid-19 bunu değiştirdi. Seyahat etme biçimimiz sonsuza kadar değişti.” dedi.

Signature Aviation’ın en büyük hissedarı olan Bill Gates, Temmuz ve Ağustos ayında paylarını 4 kat artırdı. Mısır’ın en zengini olan Nassef Sawiris ise paylarını iki kat artırarak yüzde 7,4’e çıkardı.

Signature Aviation’ın satın alınma tartışmasıyla birlikte şirketin pahası 4,8 milyar dolara ulaşırken şirketin payları Mart ayından bu yana yüzde 200 yükseliş kaydetti.

Şirketin yüzde 16 payına sahip olan Bil Gates’in paylarının pahası şu an 780 milyon dolara ulaşmış durumda. Gates’in aile yardım kuruluşu ise fazladan yüzde 2,7 paya daha sahip ve bu payların toplam bedeliyse 150 milyon dolar.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bill-gates-ozel-jet-yatirimiyla-930-milyon-dolar-kazandi-2273957

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler