Bill Gates bir sonraki salgın için stratejisini açıkladı

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Kovid-19 salgınında yaşananları örnek göstererek bir sonraki salgını önlemek için global tedbirleri ve dev …

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Kovid-19 salgınında yaşananları örnek göstererek bir sonraki salgını önlemek için global tedbirleri ve dev yatırımları içeren bir strateji planı açıkladı.

Milyarder ve yardımsever Bill Gates bir sonraki beklenen salgını engellemek için argümanlı bir plan üzerinde çalışıyor. Gelecekte bir salgın durumunda global bir alarm sistemi, 3 bin kişilik bir birinci müdahale takımı ve çok büyük oranlarda test yapılması için davette bulunan Gates, tedbirler için yıllık on milyarlarca dolar harcamak gerekebileceğine de değindi.

Yıllık olarak yayımladığı mektupta, “Geçtiğimiz yıl yaşanan güçlü durumun bir daha yaşanmaması için salgın hastalıklara karşı, savaşlara olduğumuz kadar hazırlıklı olmamız gerek.” diyen Gates, “Dünya Kovid-19 için hazır değildi. Bir sonraki sefere daha farklı olacağını düşünüyorum.” diye ekledi.

Seattle merkezli Gates Foundation’ı yöneten Bill ve Melinda Gates, dünyada 100 milyondan fazla insanı etkileyen koronavirüs salgınından sonra, bir sonraki krizi önlemek için neler yapılabileceğine odaklandılar.

“Dünya trilyonları kurtarmak için milyarlar harcamalı”

Bir sonraki salgın geldiğinde, dünyanın yüzde 20’sini bir haftada test edebilecek devasa teşhis platformları görmeyi umduğunu söyleyen Gates, “Dünyayı korumak için gereken toplam maliyet çok yüksek gözükebilir ancak Kovid-19’un kestirimi 28 trilyonluk zararıyla karşılaştırılamaz.” dedi.

“Dünya trilyonları kurtarmak için milyarlar harcamalı.” diyen Gates, bildirici RNA temelli aşıların Kovid-19’a karşı muvaffakiyetinin önümüzdeki beş senede yeni dozlarla birlikte daha da artacağını düşündüğünü belirtti.

Mektupla yapılan açıklamaya nazaran, Gates Foundation koronavirüs ile gayret için 1,75 milyar dolar yatırım yaptı.

Yalnızca varlıklı insanların aşıya ulaşabildiği durumda en büyük tehlikelerden birinin “bağışıklık eşitsizliği” olduğunu yazan Melinda Gates, aşının herkese ulaşana kadar salgının yeni kümelerinin farklı yerlerde yükselişe geçebileceğini vurguluyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bill-gates-bir-sonraki-salgin-icin-stratejisini-acikladi-2273434

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler