Bilgisayar korsanlarının 300 milyon dolardan fazla dijital kripto para çaldığı tezi

CNN’e yalnızca belli bir kısmı sızdırılan bilinmeyen BM raporuna nazaran, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları geçen yıl ülkenin ”nükleer ve …

CNN’e yalnızca belli bir kısmı sızdırılan bilinmeyen BM raporuna nazaran, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları geçen yıl ülkenin ”nükleer ve balistik füze programını desteklemek” için milyonlarca dolar kripto para çaldı

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçen yıl 300 milyon dolardan fazla dijital kripto para çaldığı ileri sürüldü.

Kuzey Kore önderi Kim Jong Un ile temaslı bilgisayar korsanlarının nükleer program ve ülkenin sıkıntı durumdaki iktisadını ayakta tutmak için finansal kurumlara karşı ”operasyonlar yürüttüğü” tabir edilen raporda, ismi açıklanmayan bir BM üyesi ülke, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 316,4 milyon dolar dijital kripto para çaldığını argüman etti.

AA muhabirinin 9 Şubat’ta yalnızca birtakım kısımlarına ulaştığı tıpkı raporda ise Kuzey Kore’nin yaptırımlara karşın 2020’de nükleer ve balistik füze programlarını geliştirmeye devam ettiği bildirilmişti.

Raporda Kuzey Kore’nin askeri geçit merasimlerinde yeni kısa menzilli, orta menzilli, denizaltıdan fırlatılan ve kıtalararası balistik füze sistemleri sergilediği belirtilmişti.

Kuzey Kore’nin yeni balistik füze savaş başlıkları test ettiğini ve taktik nükleer silahlar geliştirme hazırlıkları yaptığını duyurduğu tabir edilen raporda, Pyongyang’ın nükleer tesislerin bakımını yaptığı ve balistik füze altyapısını geliştirdiğine dikkat çekilmişti.

Nükleer ve balistik füze programları için Kuzey Kore’nin denizaşırı ülkelerden materyal ve teknoloji arayışına devam ettiğine işaret edilen raporda, BM uzmanlarının Pyongyang’ın gemiden gemiye transfer yoluyla yasadışı rafine petrol ithalatını da soruşturduğu ve yıllık 500 bin varil petrol kısıtlamasının birçok sefer aşıldığı kaydedilmişti.

BM Güvenlik Kurulu Kuzey Kore Yaptırım Komitesi uzmanlarının hazırladığı bâtın raporun yayımlanıp yayımlanmayacağı ise bilinmiyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bilgisayar-korsanlarinin-300-milyon-dolardan-fazla-dijital-kripto-para-caldigi-iddiasi-2274337

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler