Biden’ın iktisatta bir sonraki gündem hususu

ABD’nin yeni Lideri Joe Biden’in iktisatta bir sonraki en büyük gündem unsuru imalat sanayi bölümündeki istihdamı tekrar sağlamak olacak ABD’nin …

ABD’nin yeni Lideri Joe Biden’in iktisatta bir sonraki en büyük gündem unsuru imalat sanayi bölümündeki istihdamı tekrar sağlamak olacak

ABD’nin yeni Lideri Joe Biden istihdam kayıpları yaşayan mavi yakalı personellere umut vaat ederek misyona gelmişti. Fakat koronavirüs kaynaklı olarak yaşanan ekonomik kriz, Biden’in sanayi kesitinde istihdamı artırma planını tehlikeye sokuyor.

Geçen sene endüstride istihdam duraksamış, Ocak ayında tekrar yükselişe geçmişti. İmalat endüstrinde 1979 yılının Haziran ayında tepe görülmesinin akabinde her resesyon devrinde bu trend sürdü.

Biden koronavirüsün yarattığı tesirleri gidermek için 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketiyle uzun vadeli ekonomik programını devreye alma çalışmalarına başlarken imalat sanayi ise kuvvetli görünümünü koruyor.

Patronlar Covid-19 evvelki periyoda kıyasla 582 bin kişinin işine son verdi. ABD’nin en büyük alüminyum üreticisi Alcoa geçen yıl 50 yıldan fazla faaliyet gösteren, 700 çalışanın bulunduğu bir tesisini kapattı.

Kağıt üreticisi Georgia-Pacific, Ocak ayında Easton, Pennsylvania’daki tesislerini kapatacağını duyurdu. Mart ayından bu yana şirkette 190 kişinin de işine son verildi.

Biden dün yaptığı konuşmada zorluklara değinerek “Amerikalılar acı çekiyor, birçok insan sıkıntı periyottan geçiyor” değerlendirmesini yaptı.

Caterpillar üzere şirketler öngörülemez bir ortamda planlar yaparken Wall Street analistleri bu şirketin en az 2025 yılına dek pandemi öncesi satış düzeylerine ulaşamayacağını düşünüyor.

Sanayi kesiminde kesintinin ne kadar devam edeceği ise bilinmeyen. Fed datalarına nazaran ülkede Aralık ayında imalat sanayi üretimi evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 3.6 düşmüştü.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-2274377

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler