Biden’dan misyonunun birinci gününde Trump idaresinin kararlarını bilakis çeviren 17 kararname

ABD Lideri Biden, misyonundaki birinci gününde Donald Trump’ın siyasetlerini geri çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attı. ABD Lideri Joe …

ABD Lideri Biden, misyonundaki birinci gününde Donald Trump’ın siyasetlerini geri çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attı.

ABD Lideri Joe Biden, misyona başlama merasimlerinin bitmesinin akabinde vardığı Beyaz Saray’da Oval Ofis’e girerek Trump devrinde sıkça tartışılan siyasetleri geri çevirmeye yönelik birinci kararnamelerini imzaladı.

ABD Lideri Biden, birinci olarak, federal bina ve yerleşkelerde Kovid-19 nedeniyle maske takılmasını zarurî kılan bir karara imza attı.

Milletlerarası mutabakatlara dönüş

İklim değişikliğiyle çabayı öncelikleri ortasına alan Biden, global ısınmayı inkar eden Trump’ın çekildiği Paris İklim Mutabakatı’na tekrar dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.

Ayrıyeten Biden, Trump’ın Kovid-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sıhhat Örgütüne geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı.

Trump’ın birinci icraatlarından birini iptal etti

Biden, Donald Trump’ın vazifeye başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararname ile başlattığı birtakım Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.

Ayrıyeten Biden, Trump devrinin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sonuna örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladı.

Petrol boru çizgisi projesinin iptaline yönelik kararname

Biden, Obama’nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015’te reddettiği lakin Donald Trump’ın onayladığı Keystone XL petrol boru çizgisi projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Kanada petrolünü, ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki rafinerilerine taşıyacak 2 bin 735 kilometrelik petrol boru çizgisi projesinin günde yaklaşık 800 bin varil petrol transferi yapacağı öngörülüyordu.

Biden, Beyaz Saray’daki birinci gününde toplamda 17 başka kararnameye imza atmış oldu.

Biden, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Donald Trump’ın kendisine “çok cömert” bir mektup bıraktığını fakat mektubun içeriğini paylaşmayacağını kaydetti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-dan-gorevinin-ilk-gununde-trump-yonetiminin-kararlarini-tersine-ceviren-17-kararname-2272972

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Halka arzda süreç hızlandı

Doğan Şirketler Kümesi Holding A.Ş, Galata Wind'in halka arzı için Garanti Yatırım’ı, İzdemir ise İzdemir Enerji’nin halka arzı için TSKB'yi ...