Biden’dan aşılamada savlı yeni maksat

Joe Biden, daha evvel kelam verdiğinden iki hafta önceye kadar tüm ABD’li yetişkinlerin aşılanma ehliyetine kavuşmasını hedefliyor ABD Lideri …

Joe Biden, daha evvel kelam verdiğinden iki hafta önceye kadar tüm ABD’li yetişkinlerin aşılanma ehliyetine kavuşmasını hedefliyor

ABD Lideri Joe Biden, salı günü tüm yetişkinlerin 19 Nisan’a kadar aşılanma ehliyetine kavuşmasını istediğini açıklayacak, bu da daha evvel belirlediği tarihten iki hafta önceye tekabül ediyor.

Bir Beyaz Saray yetkilisinin yaptığı açıklamaya nazaran, Biden, misyondaki birinci 75 gününde 150 milyon doz aşı yapıldığını ve 100’üncü günde 200 milyon aşı maksadına ulaşmak için çalışmaların hızlandırılacağını da duyuracak.

ABD’deki eyaletlerin neredeyse yarısı geçen hafta 16 yaşından büyükler için aşılanmanın açıldığını duyurmuştu. CNN’e nazaran, Biden’ın gösterdikleri eforlar için eyalet valilerine teşekkür etmesi bekleniyor.

Haftasonu aşılama rekoru kırıldı

ABD Bulaşıcı Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) datalarına nazaran, ülkede ortalama günlük aşılama sayısı 3 milyon doza yükseldi. Yalnızca Cumartesi günü ülkede 4,1 milyon doz aşılama yapıldığı belirtildi. Bu sayı ABD Besin ve İlaç Dairesi’nin (FDA) geçen yıl aşılara acil kullanım onayı vermesinden bu yana en yüksek günlük aşılama sayısı olarak kaydedildi.

CDC bilgilerine nazaran ülkede 104,2 milyon kişi en az bir doz aşılanmış oldu. Böylece nüfusun yüzde 31’ine en az birinci doz aşı uygulandı. Bunun yanında ülkede 59,9 milyon kişinin iki doz aşılamasının tamamlandığı da belirtildi. Aşılamaları tamamlanan şahısların toplam nüfusa oranı ise yüzde 18 oldu.

Aşı üreticilerinin taahhüt ettikleri 700 milyon dozu Temmuz sonunda sağlamasıyla birlikte günlük aşılanma oranlarının yükseleceği düşünülüyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-dan-asilamada-iddiali-yeni-hedef-2277971

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler