Biden’dan argümanlı karbon maksadı

ABD Lideri Joe Biden, Barack Obama devrinde belirlenen ve sonra Trump tarafından rafa kaldırılan 2030 yılı için karbon salınımını azaltma …

ABD Lideri Joe Biden, Barack Obama devrinde belirlenen ve sonra Trump tarafından rafa kaldırılan 2030 yılı için karbon salınımını azaltma gayesini evvelkinin iki katına çıkardı

ABD Lideri Joe Biden, çevrim içi yapılacak iklim tepesinde, ABD’nin sera gazı salınımını 2030’a kadar indirme taahhüdünü açıklayarak Amerika’nın iklim değişikliğiyle çabada kararlı olduğunu göstermeyi planlıyor.

Perşembe günü başlayacak ve iki gün sürecek dorukta, Biden ABD’nin 2030’a kadar 2005 düzeylerine nazaran sera gazı salınımını yüzde 50-52 civarında azaltacağını duyuracak. Bu sayı Lider Obama periyodunda taahhüt edilen ve Lider Trump tarafından rafa kaldırılan azaltmanın neredeyse iki katı.

ABD yeni gaye ile birlikte Çin, Hindistan ve Brezilya üzere ülkelerin kendi salınım azaltma gayelerini koymasını teşvik etmek istiyor. Bu üç ülke dünyadaki karbon salınımının büyük bir kısmında sorumlu.

Cumhuriyetçiler’den dayanak yok

Biden’ın yapmayı planladığı değişiklikler neredeyse her Amerikalı’nın hayatını etkileyecek ancak ABD Kongresi’ndeki Cumhuriyetçiler, fosil yakıt kullanımını azaltmayı ve yenilenebilir güç kullanımını artırmayı amaçlayan yasa tasarısına büyük ihtimalle dayanak vermeyecekler.

Beyaz Saray Basın Danışmanı Jen Psaki, “Biden’ın ülkeye ve dünyaya göndermeye çalıştığı ileti, global olarak karşı karşıya kaldığımız iklim krizinin çok değerli olduğu” dedi.

Biden’dan ferdî davetler

22-23 Nisan’da çevrim içi gerçekleştirilecek iklim temalı önderler tepesine dünyanın önde gelen birçok başkanı katılırken, tepe öncesinde yeşil iktisada geçiş ve bu geçişte rol oynayacak şirketler tekrar öne çıktı.

ABD Lideri Joe Biden, yeşil ekonomik dönüşüme ve yapılacak iklim tepesine büyük değer veriyor. Biden, 23 Mart’ta, ortalarında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Çin Devlet Bakanı Şi Cinping, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de bulunduğu 40 dünya önderini, 22-23 Nisan’da yapılacak çevrim içi iklim tepesine ferdî olarak davet etmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-dan-2030-icin-yeni-karbon-salinimi-hedefi-2278971

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler