Biden’dan “Amerika’da üretin” kararnamesi

ABD Lideri Joe Biden, Amerikan eserlerinin kullanılmasını ve federal hükümet harcamalarının mahallî eserlere yönlendirilmesini sağlayacak …

ABD Lideri Joe Biden, Amerikan eserlerinin kullanılmasını ve federal hükümet harcamalarının mahallî eserlere yönlendirilmesini sağlayacak kararnameyi imzaladı.

ABD Lideri Joe Biden, seçim vaatlerinden biri olan “Amerikan eseri al” (Buy American) çerçevesinde yerli üreticileri, işletmeleri ve personelleri destekleyecek bir kararname imzaladı.

Kararname ile birlikte federal hükümet harcamalarının Amerikalı personeller tarafından üretilen Amerikan üretimi eserlere yönlendirileceği garanti altına alınarak, şirketlerin lokal üretim yerine ülke dışında üretime yönelmelerine neden olan açıklar kapatılmış oldu.

Federal hükümet harcamalarının Amerikan emekçileri ve üreticilerini desteklemek için güçlü bir araç olduğu vurgulanırken yalnızca federal kontratların 600 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Kararnameyle birlikte hangi değişiklikler yapıldı?

  • Kurumları, mahallî eserlerin nasıl hesaplandığı ve mahallî eser kotalarının artırılmasıyla ilgili halihazırdaki açıkları kapatmaya yönlendirme.
  • Başkanlık Yürütme Ofisine Amerika’da üretim siyasetinden sorumlu olacak yeni bir üst seviye başkan atanması.
  • Mahallî üretim kanunda gereksiz muafiyetler üzerindeki kontrolün artırılması.
  • Kurumların, iş dalı ve mahallî üreticiler ortasında yeni kontrat fırsatları yaratmak emeliyle aracı rol üstlenmesi.
  • ABD limanları ortasında yalnızca ABD bayraklı gemilerin nakliyat yapabilmesine imkan tanıyan Jones Act’in güçlü bir biçimde desteklenmesi.
  • Lokal üretim maddesinden yararlanan şirketlerin farklı kurumlar tarafından çapraz kontrole tabi olması.

Kararnameyi imzalamadan evvel yaptığı açıklamada, “Bir evvelki idarede federal hükümet kontratlarının yüzde 30’u yabancı şirketlere verildi. Bizim idaremizde bu değişecek.” diyen Biden, böylece küçük işletmelerin ve üreticilerin değer kazanacağını vurguladı.

Biden, toparlanma programı kapsamında, Amerikan eserlerini almak için milyarlarca dolar yatırım yapacaklarını ve böylelikle altyapıyı da modernize edeceklerini belirterek, “Bu da milyonlarca yeterli maaşlı işin yaratılması, Amerikan çeliğinin kullanılması, yolların, köprülerin ve limanların tekrar yapılması, Amerikan teknolojisinin kullanılması ve bunların hepsinin iklimsel olarak sürdürülebilir olması demek.” diye ekledi.

Daha evvel ne olmuştu?

Biden, seçim manifestosunda “orta sınıfı” güçlendirmeyi hedeflediğini açıklamasının akabinde, “Buy American” (Amerikan eseri satın al) kampanyasıyla yerli üretimi destekleyeceğini lisana getirmişti.

Biden lider olması halinde, üretimi ABD’de gerçekleştirilen mal ve hizmetlerin hükümet tarafından satın alınması için 400 milyar dolarlık bir fon ayıracağını ve 5 milyon kişilik yeni iş alanları yaratacağını söylemişti.

Küçük işletmelere devlet olarak takviye olacağı kelamını veren Biden, ayrıyeten saati 7,25 dolar olan minimum fiyatı 15 dolara çıkaracağı vaadinde de bulunmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-dan-amerika-da-uretin-kararnamesi-2273338

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler