Biden’dan ‘ABD’nin liderliği’ için birinci adımlar

ABD Lideri Joe Biden, perşembe günü yaptığı açıklamalarla ABD liderliğini yine tahsis etme tarafındaki birinci dış siyaset adımlarının …

ABD Lideri Joe Biden, perşembe günü yaptığı açıklamalarla ABD liderliğini yine tahsis etme tarafındaki birinci dış siyaset adımlarının atılacağına dair iletiler verdi.

ABD Lideri Joe Biden, perşembe günü yaptığı açıklamalarla Amerika’nın geri döndüğüne dair güçlü bir ileti verirken dış siyaset ile ilgili değerli değişikliklerden bahsetti.

Lider Biden, perşembe günü imzaladığı kararnamelerle, göçmen müracaatları, LGBTİ hakları, insan hakları ve ulusal güvenlik mevzularında ABD’nin dış siyaset duruşunu belirledi.

Göçmen entegrasyonu, hakları, oturum müsaadeleri konusunda bir evvelki idarenin getirdiklerini aksine çeviren ve göçmenlerin ülkeye girişini ve oturumunu kolaylaştıran kararnamelere imza atan Biden, LGBTİ bireylerin temel haklarını dünya çapında korumak için bir başkanlık protokolü imzaladı.

Yeni kurumlar ve ittifaklar

ABD’nin dünyadaki pozisyonunu yine tahsis etmek için yeni idarenin güçlü ve sürdürülebilir uğraşlar sarf ederek ulusal güvenlik gücünü tekrar canlandıracağı belirtilirken, yeni kurumların ve ittifakların kurulacağı vurgulandı.

Biden, ‘Ulusal Güvenlik Memorandumu’nu imzalayarak ulusal güvenlik topluluğunun nasıl eleman tahsis ettiğini geliştirecek ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yapısını belirleyecek.

Ulusal güvenlik güçlerinin memorandum ile birlikte ABD’nin çeşitliliğini ve yeteneğini yansıtacağını belirten Biden, birebir vakitte kurumlar ortası bir çalışma kümesi kurularak eleman alımlarının geliştirileceğini vurguladı.

“Amerika geri döndü”

Donald Trump’ın âlâ planlanmamış dış siyaset ataklarının akabinde yeni bir devir vaadinde bulunarak, “Amerika geri döndü” diyen Biden, konuşmasında Çin ve Rusya’ya karşı sert bir tavır izleneceği sinyalini verdi ve Myanmar’da idareye el koyan askeri cuntaya darbeyi durdurma davetinde bulundu.

Biden, Almanya’dan rastgele bir birliğin çekilme süreci durduracağız.” dedi ve ABD’nin Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona sağladığı dayanağın durdurulacağını söyledi.

Biden ek olarak, “Amerikan idaresi Çin’in ABD’ye rakip olma hırsı ve Rusya’nın demokrasimize ziyan verme teşebbüsleri ile çaba etmek de dahil olmak üzere otoriter idarelere karşı harekete geçme fırsatını kullanmalıdır. Yeni periyodu başlatmamız ve salgın, iklim krizi ve nükleer silahların yayılması üzere hususlarla gayrette vites büyütmeliyiz” dedi.

ABD yakın devirde Paris İklim Mutabakatına ve Dünya Sıhhat Örgütüne geri dönüş sürecini başlatırken aşının adil dağıtılması için kurulan COVAX’a da katılma taahhüdünde bulunmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-dan-abd-nin-liderligi-icin-ilk-adimlar-2274130

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler