Biden, zenginlerin vergisini artırmayı planlıyor

ABD Lideri Joe Biden, sermaye yararları üzerinden alınan vergi oranını artırmayı planlıyor ABD Lideri Joe Biden, Hususa yakın kaynaklara nazaran …

ABD Lideri Joe Biden, sermaye yararları üzerinden alınan vergi oranını artırmayı planlıyor

ABD Lideri Joe Biden, Hususa yakın kaynaklara nazaran, sermaye çıkarı vergisi oranının neredeyse ikiye katlanarak yüzde 39,6’ya çıkarılmasını önerecek ve bu oran yatırım geliri üzerindeki mevcut bir ek vergi ile birleştiğinde, yatırımcılar için federal vergi oranlarının yüzde 43,4’e kadar çıkabileceği manasına geliyor.

Plan şimdi kamuya açık olmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, planın 1 milyon dolar yahut daha fazla kazananlar için sermaye yararı oranını yüzde 39,6’ya çıkaracağını, mevcut taban oranının yüzde 20’ye yükseltileceğini belirterek Obamacare’i finanse eden yatırım geliri üzerinden yüzde 3,8’lik bir vergi uygulanacak ve finansal varlıkların getirilerindeki vergi oranını fiyat ve maaş geliri üzerindeki en yüksek orandan daha yükseğe iteceklerini söylediler.

Bu teklif, yatırım getirilerini işgücünden daha düşük olarak vergilendiren vergi kanununun uzun müddettir devam eden hakimiyetini bilakis çevirebilir. Biden, varlıklı bireyler için sermaye karlarını ve gelir vergisi oranlarını eşitleme kampanyası yürütmüş ve birçoğunun orta sınıf personellerden daha düşük fiyatlar ödemesinin haksızlık olduğunu söylemişti.

ABD’de endeksler planla ilgili haberlerle geriledi, S&P 500 Endeksi yüzde 0,2 oranında yükseldikten sonra yüzde 1,04 düştü ve 4.129.97 puana indi. Nasdaq Composite yüzde 1.10 düştü 13.796.63 düzeyine geriledi. Dow Jones Endeksi yüzde 1.05 düşüşle 33.780.40 ouan oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-zenginlerin-vergisini-artirmayi-planliyor-2279030

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler