Biden, Xi ile görüşmesinde Pekin ile ilgili “endişelerini” lisana getirdi

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden ile Xi’nin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile …

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden ile Xi’nin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile görüşen ABD Lideri Joe Biden’ın, Sincan’dan Hong Kong’a ve Pekin’in ekonomik uygulamalarına kadar birçok başlıkta “endişelerini” lisana getirdiği bildirildi.

Açıklamaya nazaran Biden, Şi’ye, Amerikan halkının güvenlik ve refahını müdafaa ile İndo-Pasifik bölgesinde hür ve açık kalmasını temin etme noktasındaki kararlılığını lisana getirdi.

Açıklamada, “Başkan Biden, Pekin’in baskıcı ve adil olmayan iktisat uygulamaları, Hong Kong’daki baskı, Sincan’daki insan hakları ihlalleri ve Tayvan dahil bölgede artan hak savlarına ait temel tasalarının altını çizdi.” sözleri kullanıldı.

Açıklamaya nazaran iki önder, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) çaba, global sıhhat güvenliği, iklim değişikliği ve silahların yayılmasını tedbire üzere mevzu başlıklarında karşılıklı olarak görüşlerini ortaya koydu.

Biden’ın Çin’le alakalarda Amerikan halkının çıkarlarını gözeterek “pratik ve sonuç odaklı” bir yaklaşım izleyeceği de açıklamada yer aldı.

Biden idaresi, Donald Trump idaresinin aldığı “Çin, Sincan’da Uygur Türklerine soykırım uyguluyor” istikametindeki kararını motamot kabul ettiğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in Sincan, Hong Kong ve Tibet’teki insan hakları ihlallerini yakından takip edeceklerini, ayrıyeten Pekin’in global ekonomik sistem içinde adil olmayan uygulamalarına itiraz edeceklerini belirtmişti.

ABD Lideri Biden da dün Pentagon’a yaptığı ziyarette “Çin Vazife Gücü” altında yeni bir ünite kurduklarını ve bu ünitede Çin’in askeri adımlarını yakından izleyeceklerini duyurmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-cin-devlet-baskani-si-cinping-ile-gorusmesinde-pekinle-ilgili-endiselerini-dile-getirdi-2274428

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler