Biden teşvik paketinde süratli tahlil arıyor

ABD Lideri Joe Biden liberallerin artan baskısıyla teşvik paketinde süratli tahlile ölçülü bakıyor ABD Lideri Joe Biden ve Beyaz Saray …

ABD Lideri Joe Biden liberallerin artan baskısıyla teşvik paketinde süratli tahlile ölçülü bakıyor

ABD Lideri Joe Biden ve Beyaz Saray yetkilileri 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin ölçeğini azaltmak isteyen cumhuriyetçilerie uzlaşmaya varmak için Liberal Demokratların da dayanağını alıyor.

Biden geçen hafta pandemi teşvik ölçüsünün üçte birini öneren bir küme cumhuriyetçi senatörle görüşmüştü. Birtakım Demokratlar Biden’in planını değiştirmemesi için lobi yaparken Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki Senato’da yalnızca kolay çoğunluğun onayıyla paketin onaylanacağını belirtti. Psaki, “Bu noktada en mümkün ihtimal, bir uzlaşma süreci olması yönünde” yorumunu yaptı.

Senatodaki 10 cumhuriyetçiyle yapılan görüşmeler, Biden’in Lider Yardımcısı olarak misyon yaptığı, Lider Obama’nın 2009’daki ekonomiyi canlandırma paketi görüşmelerini hatırlattı. O periyotta cumhuriyetçilerin daha fazla vergi indirimi talebiyle paketin büyüklüğü 1 trilyon dolara yükselmişti.

Ortalarında Valerie Jarrett ve John Podesta’nın da olduğu 200’den fazla Obama hükümeti yetkilisi Kongre’ye Cuma günü yazdığı mektupta bu durumun tekrarlanmasına müsaade vermeyeceklerini söyledi.

South Carolina Eyaleti Kongresi Üyesi geçen haftaki mülakatta o periyoda dair “Paket senatoya geldi. Obama paketi 200 milyar doların üzerinde düşürdü. Bu indirim zayıf bir toparlanmaya neden oldu” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-tesvik-paketinde-hizli-cozum-ariyor-2274288

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BES ile toplanan paralar özel sektöre kredi olarak dönebilir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceğini söyledi. Tartışma yaratan konuya muhalefet kanadından da tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Parası biten vatandaş, 'belki para koymuş da unutmuşumdur' diye yazlık ceketin cebine bakar ya, işte BES’e el koymak da onun gibi." derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, "Böyle bir işlemde devlete olan güveni ortadan kaldırırsınız." açıklamasında bulundu. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, "Yaşanan maalesef bir hayal pazarlaması." ifadelerini kullandı.