Biden, Putin ile Ukrayna’yı görüştü

Karşılıklı açıklamalarla gerilen Washington-Moskova çizgisinde liderler seviyesinde kritik bir görüşme gerçekleştirildi. Biden, Putin’e Ukrayna …

Karşılıklı açıklamalarla gerilen Washington-Moskova çizgisinde liderler seviyesinde kritik bir görüşme gerçekleştirildi. Biden, Putin’e Ukrayna konusundaki kaygılarını iletti ve “gerginliği azaltma” daveti yaptı

ABD Lideri Joe Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna hududundaki askeri yığınağı konusunda telaşını lisana getirdi ve gerginliği azaltma davetinde bulundu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın bugün Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Görüşmede birçok bölgesel ve global hususun ele alındığına işaret edilen açıklamada, “Görüşmede, New START Mutabakatının genişletilmesi ile ABD ve Rusya’nın silah denetimi ve mevcut güvenlik sıkıntıları konusunda stratejik istikrar diyaloğunu sürdürme niyeti de lisana getirildi.” sözü kullanıldı.

Biden’dan Putin’e “üçüncü bir ülkede zirve” teklifi

Biden’ın görüşmede, Rusya’nın siber akınlar ve seçimlere müdahale üzere hareketlerine karşılık olarak ABD’nin ulusal çıkarlarını savunma ismine sert adımlar atacağının lisana getirdiğinin aktarıldığı açıklamada, “Biden, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı sarsılmaz taahhüdünün altını çizdi. Biden, Rusya’nın bir anda, işgal altındaki Kırım ve Ukrayna hududunda askeri yığınak yapmasından doğan telaşlarımızı lisana getirdi ve Rusya’yı gerginliği azaltmaya çağırdı.” bilgisi paylaşıldı.

Biden’ın, ABD’nin çıkarları doğrultusunda Rusya ile “istikrarlı ve öngörülebilir bir münasebet kurma” gayesi olduğunun belirtildiği açıklamada, “Biden, Putin’e ABD ve Rusya’nın karşı karşıya kaldığı birçok sıkıntıyı tartışmak için gelecek aylarda üçüncü bir ülkede tepe görüşmesi teklif etti.” tabirine yer verildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-putin-ile-ukrayna-yi-gorustu-2278416

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BES ile toplanan paralar özel sektöre kredi olarak dönebilir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceğini söyledi. Tartışma yaratan konuya muhalefet kanadından da tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Parası biten vatandaş, 'belki para koymuş da unutmuşumdur' diye yazlık ceketin cebine bakar ya, işte BES’e el koymak da onun gibi." derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, "Böyle bir işlemde devlete olan güveni ortadan kaldırırsınız." açıklamasında bulundu. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, "Yaşanan maalesef bir hayal pazarlaması." ifadelerini kullandı.