Biden, Putin ile Ukrayna’yı görüştü

Karşılıklı açıklamalarla gerilen Washington-Moskova çizgisinde liderler seviyesinde kritik bir görüşme gerçekleştirildi. Biden, Putin’e Ukrayna …

Karşılıklı açıklamalarla gerilen Washington-Moskova çizgisinde liderler seviyesinde kritik bir görüşme gerçekleştirildi. Biden, Putin’e Ukrayna konusundaki kaygılarını iletti ve “gerginliği azaltma” daveti yaptı

ABD Lideri Joe Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna hududundaki askeri yığınağı konusunda telaşını lisana getirdi ve gerginliği azaltma davetinde bulundu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın bugün Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Görüşmede birçok bölgesel ve global hususun ele alındığına işaret edilen açıklamada, “Görüşmede, New START Mutabakatının genişletilmesi ile ABD ve Rusya’nın silah denetimi ve mevcut güvenlik sıkıntıları konusunda stratejik istikrar diyaloğunu sürdürme niyeti de lisana getirildi.” sözü kullanıldı.

Biden’dan Putin’e “üçüncü bir ülkede zirve” teklifi

Biden’ın görüşmede, Rusya’nın siber akınlar ve seçimlere müdahale üzere hareketlerine karşılık olarak ABD’nin ulusal çıkarlarını savunma ismine sert adımlar atacağının lisana getirdiğinin aktarıldığı açıklamada, “Biden, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı sarsılmaz taahhüdünün altını çizdi. Biden, Rusya’nın bir anda, işgal altındaki Kırım ve Ukrayna hududunda askeri yığınak yapmasından doğan telaşlarımızı lisana getirdi ve Rusya’yı gerginliği azaltmaya çağırdı.” bilgisi paylaşıldı.

Biden’ın, ABD’nin çıkarları doğrultusunda Rusya ile “istikrarlı ve öngörülebilir bir münasebet kurma” gayesi olduğunun belirtildiği açıklamada, “Biden, Putin’e ABD ve Rusya’nın karşı karşıya kaldığı birçok sıkıntıyı tartışmak için gelecek aylarda üçüncü bir ülkede tepe görüşmesi teklif etti.” tabirine yer verildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/biden-putin-ile-ukrayna-yi-gorustu-2278416

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler