Beyaz Saray’dan Gamestop çılgınlığına müdahale sinyali

ABD sermaye piyasaları toplumsal medya üzerinden speküle edilen Gamestop paylarında süratli yükselişi konuşuyor. Şirketin payları son bir haftada …

ABD sermaye piyasaları toplumsal medya üzerinden speküle edilen Gamestop paylarında süratli yükselişi konuşuyor. Şirketin payları son bir haftada 8’e katlarken Beyaz Saray’dan da müdahale sinyali geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya nazaran ABD’nin…

ABD’de sermaye piyasalarının gündeminde ticari aktivitesi soru işareti olan, buna karşın payları son günlerde süratli yükseliş kaydeden bir şirket bulunuyor: Gamestop.

Toplumsal medya üzerinden yapılan bir kampanyayla payları bir haftada 8’e katlayan ve piyasa bedeli 20 milyar dolara ulaşan Gamestop, ABD Hazine Bakanlığı’nın da radarına girdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ABD Hazine Bakanlığı’nın ve ABD Lideri Joe Biden’ın iktisat grubunun Gamestop paylarında yaşanan gelişmeleri takip ettiğini belirtti. Psaki şirket paylarındaki hareketleri olağandışı olarak nitelendirirken, yaşananlar sonrasında Borsanın ABD iktisadının sıhhati açısından bir gösterge olmadığına bir defa daha ispat sunduğunu belirtti.

Reddit üzere platformlarda başlayan tartışmalarla şirketin paylarında süratli bir çıkış yaratılırken, yıla 19 dolarla başlayan şirket paylarının kıymeti 300 doları aştı. Yalnızca 27 Ocak gününde şirket paylarında günlük yükseliş yüzde 118 oldu.

Şirket paylarında açık durum tutan Melvin Capital üzere hedge fonlar paylarda rallinin başlaması üzerine milyarlarca dolar kayıpla konumlarını kapadı.

ABD’de sermaye piyasaları uzmanları Gamestop ile ilgili gelişmelerin küçük yatırımcıların büyük ziyanlar yaratabileceğine ait risklere işaret ettiğini belirtti.

2008 finansal krizinden evvel ipotek teminatlı varlıklara karşı konum açmasıyla ismini duyuran yatırımcı Michael Burry Gamestop’daki gelişmeleri ‘tehlikeli’ olarak nitelendirirken yaşananların türel ve mevzuata yönelik sonuçları olması gerektiğini belirtti.

Şirket pandemi nedeniyle önemli ciro kaybı yaşadı

ABD’de 5 bin 500 civarında mağazası olan GameStop, son yıllarda oyun kesiminin internete kayması nedeniyle ciro kaybı yaşıyor. Son olarak, 2020’nin birinci 9 ayında pandemi nedeniyle şirket yüzde 31’lik ciro kaybı açıkladı.

Şirket 2019’da 471 milyon dolar ziyan açıkladı, pandemi devrinde de her çeyrek ziyan etti.

Ciro kaybına paralel Nisan 2020’de 2,57 dolara kadar gerileyen pay pahası, hem ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıfır faizle sonuna kadar açtığı para musluklarının borsalara akmasının hem de toplumsal medya ve forumlardaki tartışmalardan gelen ferdî amatör yatırımcıların alımlarının da tesiriyle şirket yılı 18 dolarlık pay bedeliyle kapatmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/beyaz-saray-dan-gamestop-cilginligina-mudahale-sinyali-2273527

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler