Bej Kitap: Ekonomik aktivite ölçülü biçimde hızlandı, tüketici harcamaları güçlendi

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Nisan 2021 sayısını yayımladı ABD Merkez …

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Nisan 2021 sayısını yayımladı

ABD Merkez Bankası (Fed), Bej Kitabın Nisan 2021 sayısında ekonomik aktivitenin Şubat sonundan Nisan başına kadar ölçülü bir formda hızlandığını belirtirken tüketici harcamalarının güçlendiğini bildirdi.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, pandemiyle ilgili kısıtlamaların hafiflemesi, artan aşılar ve öbür faktörlerin yanı sıra yakın vakitteki teşvik ödemeleri sebebiyle turizmle ilgili raporların daha optimist olduğu seyahat talebinde artış gözlendiği belirtildi.

Güç kesimindeki görünümünçok net olmadığının vurgulandığı metinde kömür üretiminin düştüğü, petrol ve gaz sondajının yükseldiği vurgulandı. Yeniden de genel görünüm evvelki aylara nazaran daha optimist ve bu durum kısmen Kovid-19 aşılarındaki hızlanma ile desteklendi.

Bej Kitap’ta şu açıklamalara yer verildi:

Bilanço devrinde istihdam artışı hızlandı, birçok bölge istihdam sayısında orta dereceli artışlar kaydetti. İstihdam artışının suratı sanayiye nazaran ddeğişiklik gösterirken çoklukla imalat, inşaat, cümbüş ve konaklama alanlarında en güçlü artış gözlendi. İşe alma, bilhassa düşük fiyatlı yahut saatlik çalışanlar için yaygın bir zorluk olmaya devam etti ve birtakım durumlarda iş büyümesini kısıtladı. Emekçi bulmanın ve elde tutmanın bilhassa sıkıntı olduğu imalat ve inşaat üzere bölümlerde daha kıymetli fiyat baskıları ile fiyat artışı genel olarak biraz hızlandı.

Fiyatlar, Mart ayında yayımlanan son rapordan bu yana bir ölçü hızlandı, birçok bölge ölçülü fiyat artışları bildirdi ve kimileri fiyatların daha güçlü bir halde yükseldiğini belirtti. Girdi maliyetleri genel olarak yükseldi, bilhassa imalat, inşaat, perakende ve nakliye dallarında metal, kereste, besin ve yakıt fiyatları en çok yükselenler oldu. Kış hava kaideleri nedeniyle maliyet artışları meydana gelirken tedarik zinciri kesintilerine de neden oldu.

Bölgelerden raporlama yapan bankacıların birçok, genel kredi hacimlerinde orta dereceli artışlar görüldüğünü belirtti. Yeni araç stokları mikroçip kıtlığı nedeniyle hudutlu kalsa bile araba satışları arttı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bej-kitap-ekonomik-aktivite-ilimli-sekilde-hizlandi-tuketici-harcamalari-guclendi-2278495

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kuyumculukta yeni devir başladı

Kuyumculukta yeni düzenlemeleri içeren Ticaret Bakanlığı yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelikle ...