BDDK temettü kısıtlamasının kaldırılmasını pahalandırıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun temettü ödeme kısıtlamasını kaldırmayı değerlendirdiği belirtildi. Bloomberg’in haberine nazaran …

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun temettü ödeme kısıtlamasını kaldırmayı değerlendirdiği belirtildi. Bloomberg’in haberine nazaran bankaların Şubat’ta başlayacak genel konseyleri öncesinde sonuncu kararın alınacağı tabir edildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2020 temettü gelirlerinin dağıtılması için bankalara müsaade verilmesini kıymetlendiriyor.

Bahse yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye nazaran 2021’de iktisattaki toparlanma beklentileri ile birlikte iktisat idaresi, şimdi kesin bir karar vermemekle birlikte, bankaların temettü ödemesine müsaade vermeyi pahalandırıyor. Kaynaklar, bankaların şubatta başlayacak genel konseyleri öncesinde mevzuya ait en son kararın alınacağını belirtiyor.

BDDK ile Hazine ve Maliye Bakanlığı hususa ait Bloomberg’e yorum yapmadı.

2019 yılın koronavirüs pandemisinin tesirleri altında BDDK, bankalardan nakit çıkışı gerektirecek bir kar hissesi dağıtımının yapılmamasını istemişti. 2018’de ise çekirdek sermaye yeterliliği yüzde 12’in altında olan bankalardan kar hissesi dağıtmaması talep edilmişti.

Bloomberg’in haberine nazaran Karar kimi bankalar tarafından da takviye buluyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ Aralık ayında verdiği bir söyleşide temettü dağıtımı kısıtlamalarında gevşemeye gidiilmesinin yatırımcıların bankacılık kesimine olan iştahını sürdürmeleri için destekleyici olacağını söylemişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bddk-temettu-kisitlamasinin-kaldirilmasini-degerlendiriyor-2272999

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler