BDDK Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kısa adıyla BDDK 5411 sayılı Bankacılık  Kanunu’nun 82. maddesince kurulmuştur. Merkezi Ankara’da bulunmakta olan BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulundan ve Başkanlıktan oluşmaktadır. Kendisine verilen düzenleme ve denetleme görevini özgürce ve hakkaniyet çerçevesi içinde yerine getirir. 

BDDK bu işlemleri yerine getirirken hiçbir makam ve ya şahıs işleyişe müdahale edemez. BDDK’nun temel görevleri içinde; mali piyasalardaki itimat, işleyiş ve düzeni sağlamak, tutum sahiplerinin haklarını korumak, kredi sisteminin verimli bir halde çalışmasını sağlayarak bankaların yönetim, işleyiş, devir, birleşme benzer biçimde işlemleri denetlemek bulunmaktadır.

BDDK bankacılık sektörünün verimli, tertipli ve istikrarlı bir halde işlemesini sağlayarak, kişilerin ve kurumların menfaatlerini müdafaasını sağlar.

BDDK ülke ekonomisi için oluşabilecek tehlikeleri önlerken daha güvenli bir piyasa oluşması için lüzumlu düzenlemeleri yapar. Bankaların kanunlara uygun şekilde işlemesini elde eden BDDK uygun rekabet ortamının oluşması ve sektörün gelişmesi için her türlü yaptırım ve sonucu alabilmektedir. Ülke içinde kurulacak olan her türlü yerli yabancı bankaların incelenmesi ve yetki görevinin verilmesi BDDK’nın görevleri içinde bulunmaktadır.

Yerli ve yabancı bankaların Türkiye piyasasına girebilmesi için lüzumlu şartları ve hükümleri yerine getirip BDDK’dan izin alması gerekmektedir. Bankalarda yolsuzluk benzer biçimde bir problem oluştuğunda BDDK ilgili bankayı TMSF’ye devreder. Peşinden TMSF’ye devredilen bankadaki müşterilerin mevduatlarının geri ödemesi BDDK tarafınca yapılır.

BDDK davet merkezi yazışma alan kişi hizmetleri telefon numarası ve BDDK informasyon edinme formu bulunmaktadır. Bu yazışma bilgilerinden BDDK ile iletişime geçerek talep, yakınma ve önerilerinizi iletebilir yaşamış olduğunuz sorunlarla ilgili görüşme yapabilirsiniz. Ek olarak yorumları kısmından BDDK ile alakalı düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

BDDK Davet Merkezi İletişim Alan kişi Hizmetleri Telefon Numarası
0850 222 2335 (Bireysel Bankacılık Şikayetleri İçin)

BDDK Informasyon Edinme Formu Gerçek Kişiler
form

BDDK Informasyon Edinme Formu Tüzel Kişiler
form

Güncelleme:

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like