Bankaların yurtdışı finansman arayışları hızlandı

Hazine’nin yurtdışından 3,5 milyar dolarla yılın birinci finansmanını sağlamasına paralel Türk bankaları da milletlerarası piyasalarda finansman …

Hazine’nin yurtdışından 3,5 milyar dolarla yılın birinci finansmanını sağlamasına paralel Türk bankaları da milletlerarası piyasalarda finansman çalışmalarına yöneldi. Ziraat Bankası ve Vakıfbank yurtdışı tahvil ihracı konusunda onay alan son bankalar oldu

Yurtdışı finansman maliyetlerindeki uygun seyir bankaları memleketler arası piyasalardan finansman sağlamaya yönlendirdi.

Yapı Kredi ve Akbank’ın akabinde Ziraat Bankası ve Vakıfbank da yurtdışı piyasalarda tahvil ihracı yapacak. Sermaye Piyasası Heyeti’nin bülteninde yer alan bilgilere nazaran Ziraat Bankası’na yurtdışında 4 milyar dolara kadar tahvil ve finansman bonosu ihracı, Vakıfbank’a da 1 milyar euroya kadar ipotek teminatlı menkul değer ihracı için onay verildi.

İlgili haberler

  • Hazine: Eurobond ihracına 15 milyar dolar üzerinde talep geldi
  • Yapı Kredi’nin eurobond ihracına 6 kat talep geldi
  • Akbank’ta yurtdışı tahvil ihracı hazırlığı

Garanti Bankası da yurtdışı finansman için genel müdürlüğe yetki verdi. Garanti Bankası uygun piyasa şartlarının oluşması durumunda yurtdışında halka arz edilmeksizin, toplamda 6 milyar dolar meblağa kadar tahvil yahut gibisi tipten borçlanma aracı ihracı için idare şurasını yetkilendirdi.

Hazine bu hafta 2026 ve 2031 vadeli çift dilimli eurobond ihracı gerçekleştirmiş ve toplam satış meblağı 3,5 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Ocak 2026 vadeli tahvilin kupon oranı yüzde 4,75, getiri oranı yüzde 4,90 olarak; Haziran 2031 vadeli tahvilin kupon oranı yüzde 5,875, getiri oranı ise yüzde 5,95 olarak gerçekleşmişti.

Hazine’yi takiben Akbank yurtdışında 2 milyar dolara kadar tahvil ihracı için gerekli müracaatlar konusunda gerekli müracaatların yapılması için genel müdürlüğe yetki verilmesine karar vermişti.

Hazine’nin tahvil ihracı öncesinde ise Yapı Kredi Yapı, milletlerarası piyasalardan 500 milyon dolar fiyatında sermaye gibisi tahvil ihracı yapmış, ihraca 6 katından fazla talep gelirken getiri de yüzde 7.875 olarak kaydedilmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bankalarin-yurtdisi-finansman-arayislari-hizlandi-2273107

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BofA’dan Zoom pay tavsiyesi

Bank of America, Zoom payları için gaye fiyat iddiasını yüzde 48 yükselişle 480 dolar olarak belirlerken, şirket için 'al' tavsiyesini korudu ...