Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır? [Genel]

banka kredi notu nedir nasıl hesaplanır

Banka kredi notu, banka ürün ve hizmetlerinden yararlanmak isteyen ve başvuru yapan herkesin karşısına çıkan bir kavramdır. Notunuzun durumu, ürünü alma olasılığınızın ne durumda olduğunun bir göstergesidir. Kredi notu, kullandığınız bankacılık faaliyetlerinin ve ürünlerinin belli kriterlere göre hesaplanması ve puan şeklinde yansımasıdır. Finansal geçmişiniz olarak da özetleyebiliriz. Bankalardan aldığınız ret yanıtlarının en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle birçok banka hizmeti alan/ almak isteyen kişi için banka notunun ne olduğu, neye göre hesaplandığı ve düşük kredi notunun nasıl artırılabildiği oldukça önemli konu başlıklarıdır.

 

Kredi Notu Nedir?

Banka kredi notu, ülkemiz kapsamında KKB tarafından verilerinin toplandığı, bankacılık faaliyetlerinize göre 0 ile 1900 arasında değerlendirilen bir puanlama sistemidir. Puanlama cetvelinde yer aldığınız konuma göre ürün ve hizmet başvurularınızda olumlu/ olumsuz sonuçlar alabilirsiniz. Başvuru aşamasında, banka kredi notunuz sizi diğer kişilerden ayıracak olan en önemli unsurlardan da biridir. Önceki ürün kullanımlarınız ve potansiyeliniz göz önünde bulundurularak alacağınız yanıt iyi ya da kötü yönünde şekillenecektir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda da, limit artırma gibi işlemlerin kolaylıkla sonuçlanması ya da yeni başvurularınızın olumlu neticelenmesi için kredi notunuzu etkilememeye dikkat etmelisiniz.

 

Banka Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Kredi Notu Neye Göre ve Nasıl Hesaplanır

KKB’ye bağlı olan Findeks, kredi notunun öğrenilmesi, hesaplanması ve puan durumunun belirlenmesi gibi konularda yetkili tek kurumdur. Findeks kredi notunun belli bileşenleri bulunmaktadır. Her bir bileşenin kredi notu içerisinde farklı bir etki oranı bulunmaktadır. Önemli etki oranına sahip konu başlıklarından biri, geçmiş dönem kredi kartı ve kredi kullanımlarınızdır. Ödeme düzeniniz, miktarınız, ödeme tarihiniz bu alanda ne kadar iyi seviyede olduğunuzun gösterge unsurlarıdır. Ek olarak, var olan borç durumunuz da önemli bir unsurdur. Borcunuzun tek bir alanda toplanması ya da yapılandırma talep etmeniz, sizin lehinize olacaktır. Verilerinizin, puanlama sistemine ciddi olumsuz etkilerinin olmaması için, asgari düzeyde ödeme yapmanız ve düzeninizi bozmamanız önemlidir. Birikmiş ve ödenmemiş bir borç hesabınızın bulunmaması da önemlidir.

 

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Hesaplama Yöntemleri

Belirttiğimiz üzere, kredi notu, Findeks bünyesinde belli kriterlere göre analiz edilmekte ve puanlanmaktadır. Kredi puanınızı etkileyen unsurlar farklı etki oranlarına sahiptir. Findeks bileşenlerini baz aldığımızda, %35 oranında “kredili ürün ödeme alışkanlıkları” ve yine aynı şekilde %35 oranında “mevut hesap ve borç durumu” kriterlerinin ön planda olduğunu görebiliyoruz. “Yeni kredili ürün açılışları” ise %11 oranında ve “kredi kullanım yoğunluğu” maddesi de %10 oranında puanlama sistemindeki konumunuzu etkileyecektir. Diğer ufak çaplı farklı etkenler de toplamda %9’luk bir etkiye sahiptir. Tüm bu etkenlerdeki performansınızın toplamı, sizin 0 ile 1900 arasında bir puan değerine sahip olmanızı sağlayacaktır. Puan cetvelinde ise farklı 5 grup bulunmaktadır. 1 ile 699 arası en riskli grup iken 1700 ile 1900 arası ise çok iyi şeklinde nitelendirilmektedir. Ara noktalarda ise; 700- 1099 arasında orta riskli olanlar, 1100- 1499 arasında az riskli olan ve 1500-1699 arasında ise iyi olarak nitelendirilen puan grubu bulunmaktadır.

Bankanın kriterlerine göre, başvurunuzun kabul olması için gereken puan durumu farklılık gösterebilir. Olumlu yanıt almanız ‘çok iyi’ ve ‘iyi’ grupları için yüksek ihtimal olmakla beraber, en kötü ihtimalle ‘az riskli’ sınıfında bulunmanız sizin lehinize olacaktır. Bankacılık ürün ve hizmetlerine ne zaman ihtiyaç duyulacağı belli olmuyor; bu nedenle işlemlerinizde her zaman kredi notunuzu baz alarak hareket etmelisiniz.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kuveyt Türk Müşteri Hizmetleri

Kuveyt Türk Müşteri Hizmetleri telefon numarası, Kuveyt Türk iletişim ve sahibi kimdir, Kuveyt Türk hakkında genel bilgilerini konumuzdan ulaşabilirsiniz.